چگونه بارکدها خوانده میشوند؟

نمایش ساده بارکد ریدر

 

مقدمه:

اطلاعات کد شده بر روی یک سطح که توسط یک آشکارساز قابل بازخوانی باشد، بارکد یا رمزینه نامیده می شود .بارکد ریدر نیز به معنی دستگاهی برای خواندن اطلاعات روی بارکد یا همان خطهای سیاه و سفید موازی با ضخامت و فاصله مختلف است که حاوی اطلاعاتی بر مبنای مشخصات ثبت شده در کامپیوتر می باشد.

 

امروزهاز باركد براي جمع آوري و ثبت اطلاعات مختلف در حوزه های متنوع استفاده مي شود که از متداول ترین آنها میتوان به صدور فاکتور و تعیین قیمت ها در فروشگاهها اشاره کرد. براي راه اندازي سيستم هاي مبتني بر باركد به تجهيزاتي مانند نرم افزار توليد باركد، چاپگر چاپ باركد، روبشگر (اسکنر) و برچسب هاي ويژه نیاز داريم. بطور کلی اساس کار دستگاه بر این اصل استوار است که نور لیزر از بخشهای سفید بازتاب بیشتری نسبت به نقشهای سیاه پیدا می کند. این دستگاه دو بخش اصلی دارد: اول یک اسکنر که نور لیزر را روی بارکد حرکت دهد و دوم آشکارسازی که بازتاب کم و زیاد را ثبت کرده و در کامپیوتر با اطلاعات نگهداری شده مقایسه کند. 

 

 

هدف:

در این آزمایش قصد داریم با شبیه سازی ساده دستگاه بارکد ریدر به بررسی اصول کار این سیستم بپردازیم.

چه می خواهیم انجام دهیم و به چی نیاز داریم:

برای آشنایی وساخت نمونه ساده یک بارکدریدر به اقلام زیر نیاز داریم:

لیزر با پایه مناسب

آشکارساز

نقشهای تیره و روشن

بازر یا ولتمتر

برای انجام علمی تر آزمایش و افزایش دقت این روشها به شما کمک می کند:

– آشکارسازی نور

آزمایش:

– لیزر را روی پایه نصب نمایید.

– کاغذی را که روی آن خط های سیاه و سفید رسم شده، در مقابل باریکه لیزر قرار دهید.

برای رسم خطوط مذکور میتوانید از نرم افزارهائی مانند ورد یا اتوکد استفاده کنید. برای بررسی ساده تر بهتر است فاصله خطوط و پهنای آنها را حدود یک سانتی متر بگیرید. توجه داشته باشید که نور لیزر از قسمتهای سیاه رنگ بازتاب کمتری نسبت به بخشهای سفید رنگ دارد که طی این آزمایش، این تفاوت آشکار خواهد شد.

 

 

– مطابق شکل، آشکار ساز را مقابل کاغذ بگذارید بطوریکه در مسیر پرتوهای بازتابیده از کاغذ قرار بگیرد. اگر در محیط روشن آزمایش را انجام میدهید، توجه داشته باشید که آشکار ساز به کاغذ نزدیک باشد.

– آشکار ساز را به یک بازر یا ولتمتر وصل کنید.

– با حرکت افقی کاغذ در مقابل آشکار ساز، می توانید تغییرات سیگنال را در آن به کمک ولتمتر یا بلندگو مشاهده کنید.

آزمایش (پیشرفته تر):

برای اینکه طرز کار و اجزای تشکیل دهنده ی ابزارتان به دستگاه بارکد ریدر واقعی نزدیک تر شود، میتوانید به ترتیب زیر عمل کنید:

– ابتدا نور لیزر را به یک آینه ی چرخان تابانده و از آن یک اسکنر بسازید. این اسکنر نور را روی خطوط تاریک و روشن رسم شده حرکت می دهد. می توانید اسکنر را به نحوی تنظیم کنید که تنها روی بارکد روشن باشد که این امر از ایجاد خطاهای اضافی جلوگیری می کند.

-سرعت اسکنر را تنظیم کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که سرعت اسکنر خیلی زیاد باشد، قادر نخواهید بود جزئیات را به کمک ولتمتر و یا بلندگوی کوچک ثبت کنید.

– اگر بارکد ساخته شده توسط شما حاوی خطوط سیاه و سفید با ضخامت های مختلف باشد، صدای پخش شده از بلندگو و یا اختلاف پتانسیل نشان داده شده توسط ولت متر نیز در حین اسکن تغییر خواهند کرد.

در بارکد ریدر واقعی این اطلاعات پس از انتقال به کامپیوتر بر مبنای اطلاعات موجود در کامپیوتر رمزگشائی می گردد.

به چه کار می آید:

كارت هاي حضور و غياب پرسنلي، قبوض آب و برق و تلفن، اطلاعات خطوط توليد و ردياب محصولات، موجودي هاي انبار، كتب جهت ثبت شماره استاندارد بين المللي كتاب (شابك)، فروشگاههای زنجیره ای

سؤال، پیشنهاد ونکته:

-به جای کاغذ، میتوانید یک فن کوچک در مقابل آشکار ساز قرار دهید. در صورتیکه دور گردش فن با بسامد بازر تنظیم شود، شاهد تغییرات صدای تولید شده خواهید بود.

-درباره ی اسکنر و نحوه ی تنظیم آن فکر کنید. آیا می توانید راه های بهتری برای افزایش بازده دستگاه ارائه نمائید؟

– به جای نوارهای سیاه و سفید می توانید از رنگ های دیگری نیز استفاده کنید. در صورت استفاده از نور لیزر قرمز،  رنگ قرمز بازتاب بهتری ایجاد می کند و یا رنگ سبز؟ می توانید بارکد رنگی مناسب پیشنهاد دهید؟

آزمایشهای مرتبط:

لطفا وارد این اتاق نشوید!

 

بیشتر بدانید:

رنگ – بازتاب نور – اسکنر