بانک پرسش و پاسخ

[wpdreams_ajaxsearchlite]

به بانک پرسش و پاسخ خوش آمدید. از آنجا که مرتب به این مجموعه پرسش‌های جدید اضافه می‌شود، ترجیح داده شده است که همه پرسش‌ها دنبال هم نمایش داده شوند. ضمن آنکه می‌توانید به تمام پرسش‌ها دسترسی داشته باشید امکان استفاده از دکمه کنترل F برای جستجوی کلیدواژه‌های مورد علاقه خودتان در این صفحه هم می‌باشد.

اهمیت پرسش و پرسشگری و چگونگی طرح پرسش

بدون شک یکی از علاقه‌های من پرداختن به پرسش‌های شما در این سایت می‌باشد. در این مدت که پرسش‌های شما عزیزان را می دیدم و با همه نوع پرسش مواجه بودم. ترجیح دادم در این مرحله کمی در مورد اهمیت پرسش و پرسشگری و چگونگی طرح پرسش با شما صحبت کنم.

چرا پرسش:

انسان از دیرباز همیشه کنجکاو بوده است و با این ویژگی به دنیای اطرافش نگاه می‌کرده است که چرا و چگونه. “چرا” از زمان کودکی بدون هیچ آموزشی در انسان است و حتی اغلب، آموزش های بعدی از شدت این پرسشگری و چرا می کاهد. با بزرگ تر شدن معمولا به آنچه می گذرد عادت می‌کنیم. یکی از تمرین‌های مهم این است که چگونه می توانیم مثل دوران بچگی به اطرافمان نگاه کنیم. جور دیگر دیدن یکی از مهمترین تمرین‌ها است که وقتی انجام می دهیم دیدن هر چیزی لذت بخش می شود. اصولا فیلسوف به کسی اطلاق می شود که به پرسش می رسد و نه لزوما به پاسخ، و این با جور دیگر دیدن میسر می شود. کسی که در دوره دکترای تخصصی تحصیل می کند هم باید با همین جور دیگر دیدن فضای جدیدی باز کند و بخاطر همین به فارغ التحصیل دوره دکترا می گویند دکترای فلسفه یا همان پی اچ دی (PhD). در نتیجه با حفظ و تقویت روحیه پرسشگری و دیدن دنیا از این زاویه می توانید این لذت را تجربه کنید. و البته نتیجه این کنجکاوی و دقیق شدن، باز شدن فضاهای جدید و دیدن بسیاری چیزها است که از نظر دیگران گاهی دور مانده است. دنیا مدیون افرادی است که به سادگی از آنچه دیده اند نگذشته اند. تصور کنید ما الان چقدر راحت قبول داریم که زمین گرد است و دور خورشید می چرخد و زمین یکی از سیارات منظومه شمسی است که در کهکشان راه شیری قرار دارد و بسیاری اطلاعات دیگر. هیچ فکر کرده اید اگر این ادعاهای دانشمندان قبلی را نشنیده بگیرید چقدر سخت است به این مطالب فکر کنید. تصور کنید بزرگانی چون ابوریحان و خیام و خیلی دیگر که بدون ابزار و یا با ابزار ساده فقط با نگاه کردن به آسمان این همه ارتباط ها را دریافتند. می بینید اگر تیزبینی نباشد و همه چیز را با دقت نگاه نمی‌کردند، این اطلاعات الان نبود. هیچ دقت کرده اید که الان چقدر راحت قبول می کنیم که دقیقا زمان کسوف یا خسوف بعدی چه‌وقت است و در ایران قابل مشاهده هست یا خیر و دقیقا همان موقع بدون هیچ شکی خودمان را برای رصد آن پدیده آماده می کنیم. اینها همه را مدیون چنان افراد تیزبینی هستیم که ساده از مشاهدات خود نگذشتند. درست است که قرن قبل خیلی از معماها روشن تر شد و برای بسیاری پرسش‌ها استدلال شد ولی مهمترین یافته بشر در آن زمان این بود که انتهایی نیست و هرچه در طبیعت غور کنیم با فضای جدیدی مواجه می شویم. قرن قبل به این نتیجه مهم رسیده شد که مدلی که اینهمه عظمت را بیان کرد از بسیاری پیچیدگی‌ها مثلا توصیف دقیق ابعاد خیلی ریز یا توصیف دنیای زمان‌های خیلی دور قبل از انفجار بزرگ عاجز است و جایی برای عرض اندام ندارد. این‌همه که می دانیم و مهمتر از همه می دانیم که هنوز نمی دانیم نتیجه پرسشگری و تیزبینی و دقیق نگاه کردن به آنچه مشاهده می کنیم چه با چشم سر و چه به صورت انتزاعی است. همه چیز را با دقت ببینید حتی چیزهای خیلی ساده را و از دیدن آن لذت ببرید، مثل بچه ها به اطرافتان نگاه کنید و از آن لذت ببرید. خیلی فکر نکنید که برای هر پرسشتان یک پاسخ چند خطی گیر بیاورید و از آن خوشحال باشید که آن علت را فهمیدید. هنر در رسیدن به پرسش است و هر چه تمرین کنید پرسشهای زیباتری به ذهنتان خطور می کند. وقتی که پاسخی می شنوید می بینید فضای بیکرانی برای پرسش‌های دیگر باز می شود و هر چه جلو می روید هیجان انگیزتر می شود. هرچه دانش بیشتر باشد بیشتر می شود فضا را باز کرد.

شاید مطالب بالا با نوع پرسش‌های شما کمی بیگانه باشد. بد نیست کمی واقعی تر برگردم به نوع پرسش‌های شما و اینکه چطور می توانید برای پرسشگری نیز تمرین کنید تا پرسش‌های زیبا تری بکنید و از آنکه چنان پرسش‌هایی کردید لذت ببرید.

پرسش‌های رسیده در سایت لیزرستان چند نوع هستند. شاید اغلب پرسش‌ها مربوط به پرسش دیگری از شما هست که یا در برنامه درسی یا تکلیف و یا هر شکل دیگری شما آن پرسش را نقل کرده اید. برخی از پرسش‌ها از نوعی است که نشان می دهد در عمل و هنگام اجرای کاری با مشکلی مواجه شده اید و آن را به صورت پرسش بیان کرده اید. گاهی نیاز به راهنمایی برای ورود به یک مسئله داشته اید و یا نیاز به معرفی مرجع مناسب برای مورد خاص. گاهی پرسش در واقع در رابطه با یک موضوع است و انتظار داشتید که آن موضوع توصیف شود. یا برخی پرسش‌ها اثر پارامتری را خواسته اید. به هر حال می توانید هنر پرسیدن را در خودتان تقویت کنید. بله پرسیدن و چگونه پرسیدن یک هنر است. شاید این هنر فن خاص خودش را هم داشته باشد که باید آن را تمرین کرد.

من اینجا نمی‌خواهم با مثال‌هایی از پرسش‌های شما توضیح را ادامه بدهم و البته باید هر کس اول به این برسد که می خواهد هنر و فن پرسیدن را تقویت کند و بعد سعی کند که آن را تمرین کند. اولین قدم این است که وقتی به پرسشی رسیدید کمی در مورد آن فکر کنید و آن مسئله را در ذهن خود تجسم کنید. بینید واقعا مسئله شما چی هست، چقدر با پرسش خودتان ارتباط برقرار می کنید. اگر پرسش شما در مورد یک آزمایش است و علت یک مشاهده را می پرسید، اگر آن آزمایش را انجام داده اید، حتما سعی کنید قبل و در طول انجام ازمایش به آنچه می گذرد خوب فکر کنید و سعی کنید تا هر حدی که می توانید آنچه می گذرد را برای خودتان مدل و توجیه کنید و برای نتیجه کار فرض داشته باشید و پس از آزمایش ببینید فرضهایتان درست بودند یا باید مدلتان را تصحیح کنید. حتما با آنچه می‌خواهید تجربه کنید و با آنچه تجربه می‌کنید ارتباط برقرار کنید و تا نفهمیدید از آن رد نشوید. در این صورت پرسش‌های شما از جنس دیگری است. احتمالا بین آنچه فکر می‌کردید و آنچه تجربه کرده اید تناقض دیده اید و آنچه فکر کرده اید هم بر اساس فهم شما از مسئله بوده است و در مورد فهم خودتان از مسئله پرسش می کنید. گاهی هم اشکال در نحوه آزمایش ممکن است باشد و پرسش زمانی پیش می آید که جایی برای اجرای آنچه در ذهنتان می گذرد به مشکل خورده اید. در هر حال باید با آنچه می خواهید انجام دهید و آنچه مشاهده می کنید ارتباط برقرار کنید و با آنچه از آن پدیده می فهمید زندگی کنید. البته ممکن است حتی آزمایش شما هم در ذهنتان بگذرد و در همان آزمایش انتزاعی به پرسش برسید که با اجرای واقعی آزمایش چندان از این نظر فرقی ندارد و شاید فضای بازتری برای آزمایش در ذهن داشته باشید. اگر پرسیده شده است که مثلا چرا در فلان آزمایش امکان دیدن تداخل در عبور نیست ولی در بازتاب هست، باید ببینید که اصلا پرسش درست است یا خیر. از کجا می دانید که آن ادعا درست باشد شاید درست آزمایش انجام نشده است. برای اینگونه پرسش‌ها باید ابتدا مطمئن شد که پرسش درست است و بعد دنبال پاسخ گشت آن هم بر اساس دانسته های علمی. اگر با دانسته های علمی امکان اطمینان از این پدیده نیست یعنی باید ابتدا از آن پدیده پرسش را شروع کرد و بعد به نتیجه رسید.

شاید اغلب، پرسش حاصل چنین مسئله ای نباشد و نتیجه پرسش دیگران و عدم توانایی شما در پاسخگویی باشد و تصمیم بگیرید پرسش را برای دیگران بازگو کنید تا به پاسخ برسید. در این صورت هنر کار کردن روی اصول پرسش است و کمی باز کردن آن. باید ببینید پرسش چه ابعادی دارد و به چه موضوعی مربوط می شود. اساسا شما پایه های علمی پرداختن به ان پرسش را در کجا ممکن است دنبال کنید و اگر هرگونه مرجعی در دسترس باشد دنبال کدام کتاب می روید. آیا برای پیدا کردن پرسش خود مثلا به کتاب اپتیک سری می زنید یا الکترومغناطیس و در کتاب اپتیک در چه نوع بحثی دنبال این مسئله می گردید. باید ابتدا کمی در مورد پرسش فکر کرد که منظور چه می تواند باشد. مثلا اگر پرسش این باشد که اگر مونوکروماتور را تتا درجه بچرانیم چه پیش می آید، باید ابتدا ببینید اصلا مونوکروماتور چیست، آیا می تواند بچرخد یا خیر. باید کاملا پرسش را تجسم کنید و برای خودتان پرسش ایجاد کنید و آن را بازگو کنید نه پرسشی که نمی دانید چیست. اگر راهنمایی برای مورد خاصی می خواهید باید در آن صریح باشید و مسئله تان را به صراحت طرح کنید.

به طور خلاصه برای طرح پرسش خود تا می توانید فکر کنید تا پرسشی را بپرسید که خودتان هم از پرسیدن آن لذت ببرید و کسی که پاسخ می دهد نیز از پرسش شما به وجد بیاید. با کمی تمرین این امر کاملا محقق می شود و مرتب شاهد ارتقای روحیه پرسشگری و همچنین کیفیت و نوع پرسش می‌شوید.

 

خیر پیش منتظر پرسش‌های شما هستم

مهاجرانی

 

از چه روش‌هایی برای اندازه‌گیری همدوسی عرضی می‌توان استفاده کرد؟

از چه روش‌هایی برای اندازه‌گیری همدوسی عرضی می‌توان استفاده کرد؟ پرسش: از چه روش‌هایی برای اندازه‌گیری همدوسی عرضی می‌توان استفاده ...
بیشتر بخوانید

معرفی کتاب یا سایت آزمایش های لیزر و اپتیک

معرفی کتاب یا سایت آزمایش های لیزر و اپتیک پرسش: اگر میشه چند تا کتاب یا سایت که آزمایش‌های لیزر ...
بیشتر بخوانید

آیا می توان با تاباندن باریکه لیزر فرابنفش به درون مایع ضریب شکست را حذف نمود؟

 آیا می‌توان با تاباندن باریکه لیزر فرابنفش به درون مایع، ضریب شکست را حذف نمود؟ پرسش: چطور می توان با ...
بیشتر بخوانید

قالب زدن از عدسی و بدست آوردن همان نمره و خصوصیات

قالب زدن از عدسی و به دست آوردن همان نمره و خصوصیات پرسش: آیا بااستفاده از یک عدسی می‌توان قالب ...
بیشتر بخوانید

پراکندگی نور توسط نانوذرات

پراکندگی نور توسط نانوذرات پرسش: درمورد پراکندگی نور توسط نانوذرات می‌خواستم بدونم. جایی خوندم که روی شیشه رو با نانوذرات ...
بیشتر بخوانید

اثر تاری هندسی در زمینه قانون مالوس و یا چرخش فارادی چیست؟

اثر تاری هندسی در زمینه قانون مالوس و یا چرخش فارادی چیست؟ پرسش: من میخوام بدونم اثر تاری هندسی که ...
بیشتر بخوانید

شارژ کردن دوباره تیوب لیزر گازی

شارژ کردن دوباره تیوب لیزر گازی پرسش: شارژ کردن دوباره تیوب لیزر گازی آیا امکان پذیر هست یا نه و ...
بیشتر بخوانید

آیا می توان سرعت نور را به کمتر از یک متر بر ثانیه کاهش داد؟

آیا می‌توان سرعت نور را به کمتر از یک متر بر ثانیه کاهش داد؟ پرسش: چه رابطه و فرمولی میان ...
بیشتر بخوانید

بررسی لیزر گازی آرگون

بررسی لیزر گازی آرگون پرسش: ما تعدادی از دانشجویان دانشگاه **** در حال  حاضر بر روی تعدادی لیزر گازی آرگون ...
بیشتر بخوانید

برخورد نور با محیط غلیظ

برخورد نور با محیط غلیظ پرسش: میخواستم بدونم آیا امکانش هست که نور لیزر وقتی به یک محیط غلیظ تر ...
بیشتر بخوانید

انواع تداخل سنج ها و کاربردهاشون

انواع تداخل سنج‌ها و کاربردهاشون پرسش: حقیقتش چند وقتی هست که دارم روی انواع تداخل سنج‌ها و کاربردهاشون به عنوان ...
بیشتر بخوانید

رشد بلور و یا لایه نشانی

رشد بلور و یا لایه‌نشانی پرسش: برای طراحی لیزر حالت جامد از چه نرم افزاری می‌توان استفاده کرد؟ دانشگاه شهید ...
بیشتر بخوانید

کمی درباره Qسوئیچنگ و قفل شدگی مد، به زبان ساده

کمی درمورد Q-سوئیچنگ و قفل شدگی مد، به زبان ساده پرسش: امکانش هست کمی درمورد Q-سوئیچنگ و قفل شدگی مد، ...
بیشتر بخوانید

مدهای مختلف فیبر نوری

مدهای مختلف فیبر نوری پرسش: پرتوهای نوری که در درون یک فیبر در حال انتشارند چگونه با یکدیگر ترکیب شده ...
بیشتر بخوانید

دایروی راستگرد یا چپگرد

دایروی راستگرد یا چپگرد پرسش: می‌خواستم بدونم اگه یه پرتو نور به ما بدن و بگن این قطبیده دایروی هستش، ...
بیشتر بخوانید

یک پرژکتور که محیط وسیعی در فاصله کم پوشش دهد.

یک پرژکتور که محیط وسیعی در فاصله کم پوشش دهد. پرسش: من مدتی است که در زمینه پردازش تصویر فعالیت ...
بیشتر بخوانید

منابع فارسی در زمینه اپتیک

منابع فارسی در زمینه اپتیک پرسش: بنده دانشجوی ارشد الکترونیک هستم در کشور ایتالیا که نه واحد درسی اپتیک دارم ...
بیشتر بخوانید

بازار لیزرهای تحقیقاتی در ایران

بازار لیزرهای تحقیقاتی در ایران پرسش: اینجانب **** ساکن اروپا هستم و یک شخص آشنایی در شرکت آلمانی مربوط به ...
بیشتر بخوانید

حصارهاي ليزري و امنيتي

حصارهای لیزری و امنیتی پرسش: درباره ساخت حصارهاي ليزري  و امنيتي مي‌خواستم اطلاعات داشته باشم. پاسخ: حصارهای لیزری اصول بسیار ...
بیشتر بخوانید

لیزری وجود دارد که بدون آسیب رساندن از سطح چند جسم عبور کند؟

آیا لیزری وجود دارد که بدون آسیب رساندن به جسم، از سطح چند جسم عبور کند؟ پرسش: آیا لیزری وجود ...
بیشتر بخوانید

انتفال نور خورشید از داخل نورگیر ها

انتقال نور خورشید از داخل نورگیرها پرسش: 1-با چه روش‌هایی می‌توان نور خورشید را حتی الامکان بدون تغییر کیفیت و ...
بیشتر بخوانید

اطلاعات راجع به مقاله

اطلاعات راجع به مقاله پرسش: من دانشجوی ارشد هستم، اگه امکانش هست یکسری اطلاعات راجع به مقاله زیر می خواستم: ...
بیشتر بخوانید

فرکانس لیزر و فرکانس بازتاب آهن

فرکانس لیزر و فرکانس بازتاب آهن پرسش: یک سوال داشتم و اون اینکه لیزر با چه فرکانسی به آهن اگر ...
بیشتر بخوانید

اتصال سری یا موازی سنسورهای فرستنده و گیرنده در ساخت پرده نوری

اتصال سری یا موازی سنسورهای فرستنده و گیرنده در ساخت پرده نوری پرسش: نحوه اتصال سری یا موازی مجموعه‌ای از ...
بیشتر بخوانید

ساختار و چگونگی کارکرد نیم آینه ها

ساختار و چگونگی کارکرد نیم‌آینه‌ها پرسش: با سلام و احترام مدت‌ها بود که پیرامون ساختار و چگونگی کارکرد نیم آینه‌ها ...
بیشتر بخوانید

مشورت برای ساخت دستگاه لیزر جهت برش فلزات

مشورت برای ساخت دستگاه لیزر جهت برش فلزات پرسش: برای ساخت دستگاه لیزر جهت برش فلزات نیاز به مشورت و ...
بیشتر بخوانید

لیزر های فیبری و کاربرد فیبر نوری در لیزر

لیزرهای فیبری و کاربرد فیبر نوری در لیزر پرسش: من دانشجوی کارشناسی **** هستم. بنده علاقه‌­ در مورد لیزرهای فیبری ...
بیشتر بخوانید

اطلاعاتی درباره فناوری ساخت موجبر

اطلاعاتی درباره فناوری ساخت موجبر پرسش: در مورد منابعی که بتوان اطلاعاتی درباره فناوری ساخت موجبر بدست آورد، معرفی نمایید ...
بیشتر بخوانید

امکان ساخت لنز و آینه

امکان ساخت لنز و آینه پرسش: آیا امکان ساخت لنز و آینه در آن مجموعه وجود دارد، اگر امکان دارد ...
بیشتر بخوانید

پیشنهاد فرستنده و گیرنده لیزر در فضای آزاد

پیشنهاد فرستنده و گیرنده لیزر در فضای آزاد پرسش: از آنجایی که در جنگ تبادل اطلاعات به صورت امواج الکترومغناطیسی ...
بیشتر بخوانید

اندازه گیری ضریب شکست مواد نفتی با فیبرنوری

اندازه گیری ضریب شکست مواد نفتی با فیبر نوری پرسش: می شود با فیبرنوری ضریب شکست مواد نفتی مانند بنزین-گازوییل رااندازه ...
بیشتر بخوانید

پخش تصویر بر روی یک صفحه به وسیله لیزر

پخش تصویر بر روی یک صفحه به وسیله لیزر پرسش: اطلاعاتی درباره چگونگی ساخت و یا پخش یک تصویر، عکس ...
بیشتر بخوانید

لیزری که نورش ماندگاری داشته باشه

لیزری که نورش ماندگاری داشته باشد پرسش: یه لیزری میخوام که نورش ماندگاری داشته باشه، هستش اصلا همچین چیزی؟ پاسخ: ...
بیشتر بخوانید

آلودگی نوری چیست؟

آلودگی نوری چیست؟! پرسش: میخواستم بدانم که آلودگی نوری چیست؟! پاسخ: آلودگی نوری به انگلیسی Light pollution نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش ...
بیشتر بخوانید

لیزری که نورش واگرا باشد.

لیزری که نورش واگرا باشد. پرسش: من به لیزری احتیاج دارم که نور را متمرکز نکند بلکه نورش واگرا باشد ...
بیشتر بخوانید

چرا نور لیزر در آب به صورت خط دیده می شود؟

چرا نور لیزر در آب به صورت خط دیده می شود؟ پرسش: چرا نور لیزر در آب به صورت خط ...
بیشتر بخوانید

کارشناسی ارشد فوتونیک و رشته های دیگر

کارشناسی ارشد فوتونیک و رشته‌های دیگر پرسش: خواستم بپرسم آیا رشته‌های دیگر می‌توانند در ارشد، رشته فوتونیک را انتخاب کرده ...
بیشتر بخوانید

دایره هایی از نور، وقتی نور لیزر را به یک سیم بتابانیم.

دایره‌هایی از نور، وقتی که نور لیزر را به آن بتابانیم. پرسش: من دانش آموز دبیرستان ؟؟؟ هستم. چرا وقتی ...
بیشتر بخوانید

موجبرمسطح چیست؟

موجبرمسطح چیست؟ پرسش: موجبرمسطح چیست؟ اساس موجبر صفحه‌ای یا فوتونیک کریستال چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ همه چیز در ارتباط با ...
بیشتر بخوانید

مواد اپتیکی و لایه های نازک و کاربرد در اپتیک

مواد اپتیکی و لایه های نازک و کاربرد در اپتیک پرسش: در مورد مواد اپتیکی و لایه های نازک به ...
بیشتر بخوانید

پرسش دانشجوی ترم 8 فیزیک درباره رشته فوتونیک

پرسش دانشجوی ترم 8 فیزیک درباره رشته فوتونیک پرسش: دانشجوی ترم 8 فیزیک دانشگاه ؟؟؟؟ هستم. فکر می‌کردم فیریک خاص‌ترین و ...
بیشتر بخوانید

نمایش اسم با لیزر پوینتر

نمایش اسم با لیزر پوینتر پرسش: می‌خواستم ببینم میشه واسه لیزر فیلتر طراحی کرد (مثل لیزرهای زمان کودکی) که بتوانیم ...
بیشتر بخوانید

روش اندازه گیری زاویه نور خارج شده از عدسی

روش اندازه‌گیری زاویه نور خارج شده از یک عدسی پرسش: روشی که بتوان زاویه نور خارج شده از یک تک ...
بیشتر بخوانید

قانون مالوس

قانون مالوس  چرا طبق قانون مالوس از دو قطبشگر باید استفاده کنیم بودن تحلیلگر چه فایده ای دارد وقتی نور ...
بیشتر بخوانید

شکست نور در منشور

شکست نور در منشورپرسش: می خواستم بدانم که امکان این هست که نور وارد شده به یک منشور فقط وقتی ...
بیشتر بخوانید

دیوار امنیتی نوری

دیوار امنیتی نوری پرسش: ایا امکان ایجاد دیوار نوری که فضای داخلی رو مجازی جدا کنه هست؟پاسخ: گاهی در برخی ...
بیشتر بخوانید

بررسی مودهای نوری

بررسی مودهای نوری پرسش: سلام و درود ایا مودهای نوری باهم اتفاق می افتند؟ مثلا LP01  با LP11 اتفاق می ...
بیشتر بخوانید

منابع اطلاعاتی آشنایی با قطعات اپتیکی

منابع اطلاعاتی آشنایی با قطعات اپتیکی پرسش: برای  طراحی یک سیستم اپتیکال نیازمند آشنایی بیشتر با قطعات اپتیکی مانند انواع ...
بیشتر بخوانید

تجهیزات برای موسسه علمی کودکان

تجهیزات برای موسسه علمی کودکانپرسش: باسلام. بنده در حال احداث موسسه علمی برای کودکان هستم. آیا تجهیزاتی هست که مثل ...
بیشتر بخوانید

طول موج نور لیزر

طول موج نور لیزر پرسش: سوالی که دارم در مورد طول موج هست. اینکه تفاوت در طول موج 830 نانومتر ...
بیشتر بخوانید

متر لیزری

متر لیزریپرسش: با توجه  به شدت پائین نور لیزر باتابیده شده از سطوح مختلف، در مترهای لیزری از چه سنسورهایی ...
بیشتر بخوانید

توری پراش

توری پراشپرسش: استفاده از توری پراش 1200خطی چه قدر میتواند مفید باشد نسبت به توری پراش مثلا 800 خطی و ...
بیشتر بخوانید

توان پاشندگی منشور

توان پاشندگی منشورپرسش: سلام میشه در مورد توان پاشندگی منشور توضیح بدهید؟پاسخ: به زبان ساده هر چقدر منشور دو رنگ ...
بیشتر بخوانید

تنش عرضی

تنش عرضی پرسش: در موجبرها چرا شرط زنش عرضی فقط برای تتاهای محدودی برقرار است؟پاسخ: در موجبر پارامتری به نام مود ...
بیشتر بخوانید

معرفی کتاب ترجمه شده برای درس اپتیک پیشرفته

معرفی کتاب ترجمه شده برای درس اپتیک پیشرفتهپرسش: کتاب ترجمه شده برای درس اپتیک پیشرفته یک هست یا خیر، اگه ...
بیشتر بخوانید

بازتاب نور لیزر

بازتاب نور لیزرپرسش: انعکاس نور لیزر از سطح اجسام تا چه اندازه به کیفیت سطح و رنگ جسم بستگی دارد؟پاسخ: ...
بیشتر بخوانید

اندازه گیری ضریب انبساط میله با استفاده از تداخل سنج مایکلسون

اندازه گیری ضریب انبساط میله با استفاده از تداخل سنج مایکلسونپرسش: چگونه با استفاده از تداخل سنج مایکلسون ضریب انبساط ...
بیشتر بخوانید

عدسی استوانه‌ای

عدسی استوانه‌ایپرسش: یک خط روی یک برگه میکشیم بعد عدسی استوانه‌ای رو به طوری که محور عدسی در راستای خط ...
بیشتر بخوانید

رنگ‌ها

رنگ‌هاپرسش: ایا امکانش هست اصلا همه ی دنیایی که ما می‌بینیم بی رنگ باشه، و به خاطر ساختار چشممون باشه ...
بیشتر بخوانید

واگرایی نور لیزر به صورت ۳۶۰ درجه

واگرایی نور لیزر به صورت ۳۶۰ درجهپرسش من قبلا هم این سوال رو پرسیدم ولی جوابی نگرفتم.میخواستم ببینم چطور و ...
بیشتر بخوانید

فیبرهای نوری

فیبرهای نوریپرسش آلایش اربیم و آلایش نئودیم چیست و چه کاربردی در فیبرهای نوری دارد؟پاسخ: آلاییدن یا دوپه کردن ساختار ...
بیشتر بخوانید

شدت نور

شدت نورپرسش: می‌خواستم بپرسم رابطه‌ی شدت نور قبل و بعد از عبور از تیغه چارک موج چیست و چه رابطه‌ای ...
بیشتر بخوانید

پراکندگی ریلی

پراکندگی ریلیپرسش: پراکندگی ریلی در کجا میتونیم ببینیم به چه دلیل؟پاسخ: با پراکندگی روزمره بسیار سروکار داریم ولی واقعیت این ...
بیشتر بخوانید

اندازه‌گیری خم سطح

اندازه‌گیری خم سطحپرسش: خمش در اپتیک چگونه اندازه گیری می‌شود؟پاسخ: پرسش روشن نیست. اگر منظور اندازه‌گیری یک سطح خمیده است ...
بیشتر بخوانید

موضوعات چالش برانگیز در زمینه نور چیست؟

موضوعات چالش برانگیز در زمینه نور چیست؟پرسش: اگر براتون مقدور هست یکی از بهترین موضوعاتی که بسیار چالش برانگیزه درزمینه ...
بیشتر بخوانید

اندازه گیری مشخصات لیزر

اندازه‌گیری مشخصات لیزر پرسش: برای ایجاد کمر باریکه ی گوسی و اندازه گیری کمر باریکه به روش Edge_scan چه مراحلی ...
بیشتر بخوانید

راهنمایی جهت ساخت طیف‌سنج با قابلیت تقکیک 1 نانومتر یا کمتر

راهنمایی جهت ساخت طیف‌سنج با قابلیت تقکیک 1 نانومتر یا کمترپرسش: بنده جهت ساخت طیف‌سنج نیاز به راهنمایی دارم ممنون ...
بیشتر بخوانید

اثر مویره

اثر مویره پرسش: من یک معمارم و میخوام اثر مویره رو در نمای یک ساختمان با cnc کامپوزیت نما ایجاد کنم، ...
بیشتر بخوانید

قابلیت عبور و بازتاب انتخابی

قابلیت عبور و بازتاب انتخابیپرسش: آیا رنگ اجسام کدر به علت بازتاب انتخابی است؟؟ یا قابلیت عبور انتخابی به جنس ...
بیشتر بخوانید

منحنی SPD

منحنی SPDپرسش: میخواستم بدونم منحنی spd نور لیزر به چه صورته؟ آیا فقط یک پیک تو ناحیه رنگ خود لیزر ...
بیشتر بخوانید

تلسکوپ

تلسکوپپرسش: آیا از آینه در شیئی تلسکوپ نیز استفاده میشود یا اینکه فقط در چشمی تلسکوپ استفاده میشود؟ آیا عدسی ...
بیشتر بخوانید

محیط بهره و رابطه آن با طول موج لیزر

محیط بهره و رابطه ان با طول موج لیزرپرسش: آیا بین ماده فعال لیزر و محیط بهره با طول موج ...
بیشتر بخوانید

مسئول دریافت و تجزیه و تحلیل رنگ در چشم

مسئول دریافت و  تجزیه و تحلیل رنگ در چشمپرسش: کدام یک از سلول‌ها در داخل چشم ما مسئول واقعی دریافت ...
بیشتر بخوانید

قطبشگر

قطبشگرپرسش: قطبشگر ها برای دو قطبش عمود بر هم نور ضریب جذب متفاوتی نشان می دهند و عملا یک راستای ...
بیشتر بخوانید

عدسی لیزر

عدسی لیزرپرسش: سلام بنده یک لیزر پوینتر ابی رنگ حرارتی دارم که لنز اون به دلایلی ناپدید شد و من ...
بیشتر بخوانید

نورهای رنگی

نورهای رنگیپرسش: برای یک جسم که به رنگ صورتی دیده میشود میتوان گفت که این جسم نورسفید تابیده شده به ...
بیشتر بخوانید

لنزهای استوانه‌ای

لنزهای استوانه‌ای پرسش: اگر دو لنز استوانه ای داشته باشیم که لنز اول از لحاظ موقعیت محوری در موقعیت 90×3+ و ...
بیشتر بخوانید

ساخت پروژکتور لنز

ساخت پروژکتور لیزریپرسش: من ميخواهم با استفاده از لنز، نور را به يك نقطه با قطر قابل تنظيم بتابانم و ...
بیشتر بخوانید

آشکارساز نوری

آشکارساز نوریپرسش: 1.Detector چیست و تعریف کاملش چیه ؟ 2.تفاوت Detector با Solar Sell چیست؟پاسخ: توصیه می‌کنم با کمی جستجو ...
بیشتر بخوانید

اختلاف فاز بین موج فرودی و بازتابی در آینه‌ها

اختلاف فاز بین موج فرودی و بازتابی در آینه‌هاپرسش: آینه ها چطور باعث ایجاد اختلاف فاز بین موج فرودی و ...
بیشتر بخوانید

معاینه چشم توسط دستگاه افتالموسکوپ

معاینه چشم توسط دستگاه افتالموسکوپ پرسش: هنگام معاینه یک فرد توسط چشم پزشک توسط دستتگاه افتالموسکوپ اگرچه دربیمار نزدیک بین که پرتو ...
بیشتر بخوانید

زاویه انحراف نور در منشور

زاویه انحراف نور در منشورپرسش: در مورد زاویه انحراف منشور سوال دارم و اینکه چه ارتباطی بین زاویه راس A ...
بیشتر بخوانید

چرا جذب بیشتر از انتشار تحریکی اتفاق می افتاد؟

چرا جذب بیشتر از انتشار تحریکی اتفاق می‌افتاد؟پرسش: در محیط های معمولی و درشرایط تعادل حرارتی چرا جذب بیشتر از ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنج مایکلسون و فابری پرو

تداخل‌سنج مایکسون و فابری پروپرسش: چرا فریزها در تداخل سنج مایکلسون زنجیره ای است و چه هنگام خطی میشود؟   بالاترین ...
بیشتر بخوانید

عدسی های محدب و مقعر

عدسی‌های محدب و مقعرپرسش: چرا در لنزهای اپتیک برای همگرایی از لنز محدب استفاده میکنیم ولی در حالتی که ما ...
بیشتر بخوانید

تأثیر انتشار و انعکاس سطحی بر روی‌ فام

تأثیر انتشار و انعکاس سطحی بر روی ‌فامپرسش: تأثیر انتشار و انعکاس سطحی بر روی ‌فام؟ پاسخ: احتمالا منظورتان از ...
بیشتر بخوانید

CRI

CRIپرسش: چرا برای CRI; اختلاف رنگ (اختلاف انرژی) یک جسم را تحت دو منبع نوری می‌گیریم و از اختلاف رنگ ...
بیشتر بخوانید

ماتریس انتشار

ماتریس انتشارپرسش: سلام وقتی یک باریکه گوسی از یک محیط عبور می‌کند و ضریب شکست محیط با شدت باریکه گوسی ...
بیشتر بخوانید

تفاوت ایجاد زاویه بروستر در دو طرف یک جسم شفاف

تفاوت ایجاد زاویه بروستر در دو طرف یک جسم شفافپرسش: به نظر شما دلیل پدیده ای که در ویدیو زیر ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنجی ماخ زندر

تداخل سنجی ماخ زندرپرسش: به طور کلی اطلاعات جامعی درمورد رفتارهای غیرخطی ماخ زندر می‌خواهم. مثلا اثبات فرمول شدت نور ...
بیشتر بخوانید

توری پراش

توری پراشپرسش: توری پراش توی سایتتون میتونه طول موج بین 100 تا 630 نانو متر رو پوشش بده؟ چجوری و ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنج مایکلسون

تداخل سنج مایکلسونپرسش: سلام وقت بخیر اگر آینه های تداخل سنج عمود بر هم نباشند طرح تداخلی تغییر میکند و ...
بیشتر بخوانید

ضریب بهنجارش

ضریب بهنجارشپرسش: سلام در بحث بردار جونز و ماتریس جونز برای انواع قطبش ها (خطی، دایره ای و بیضوی) نقش ...
بیشتر بخوانید

طرح پراش از روزنه دایره‌ای

طرح پراش از روزنه دایره‌ایپرسش: چرا طرح پراش از روزنه دایره‌ای به صورت یک دیسک روشن در مرکز و دایره‌های ...
بیشتر بخوانید

چه عاملی باعث افزایش برد لیزر می شود؟

چه عاملی باعث افزایش برد لیزر می‌شود؟پرسش:  ۱) لیزرهای نظامی را چگونه می‌سازند و چه عاملی باعث زیاد شدن برد ...
بیشتر بخوانید

شدت نور با قطبیدگی جزئی

شدت نور با قطبیدگی جزئیپرسش: نوری که به طور جزئی قطبیده است هنگام عبور از قطبشگر شدت آن چگونه است ...
بیشتر بخوانید

کانونی و متمرکز کردن پرتوی نور

کانونی و متمرکز کردن پرتوی نورسلام. نور تابش شده از منبع غیرنقطه‌ای مسطح (مثل یک لامپ)، پس از گذر از ...
بیشتر بخوانید

فیبر نوری

فیبر نوریسلام، برای انتقال نور لیزر از درون فیبر نوری، به چه نوع فیبر نوری نیاز هست؟ با توجه به ...
بیشتر بخوانید

دقت طول موج گزین منشور

دقت طول موج گزین منشوربا سلام دقت طول موج گزین منشور چند نانومتر است؟ هزینه آن نسبت به فیلترها به ...
بیشتر بخوانید

آزمایش یانگ

آزمایش یانگسلام.وقتتون بخیر. ۱) وقتی دو باریکه با یکدیگر تداخل مخرب دارند و شدت حاصل روی پرده صفر می‌شود انرژی ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنج مایکلسون

تداخل سنج مایکلسونسلام. در تداخل سنج مایکلسون هنگامی که آینه‌ها نسبت به هم کج باشند طرح تداخلی به صورت خط‌هایی ...
بیشتر بخوانید

دوربین AHD و تصویر برداری

دوربین AHD و تصویر برداریدوربین‌های ahd که برای دی وی آر نصب می‌شود: الف: اگر با سرعت عبور شود از ...
بیشتر بخوانید

Relation between (grating and resolution) and (resolution and sensitivity) in spectroscopy

Relation between (grating and resolution) and (resolution and sensitivity) in spectroscopyپرسش: من میخوام یک اسپکترومتر انتخاب کنم برای Absorption spectroscopy ...
بیشتر بخوانید

وسایل کاربردی اینه مقعر

وسایل کاربردی اینه مقعرپرسش: کاربرد آینه مقعر وقتی جسم بین کانون و مرکزه و تصویرحقیقی و بزرگتر تشکیل میشه و ...
بیشتر بخوانید

آینده کاری و تحصیلی رشته فوتونیک و اپتیک و لیزر

آینده کاری و تحصیلی رشته فوتونیک و اپتیک و لیزرپرسش: سلام و عرض ادب بنده دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک مهندسی ...
بیشتر بخوانید

آزمایش حلقه های نیوتون

آزمایش حلقه‌های نیوتنپرسش: سلام خسته نباشید .ممنون از سایت خوبتون من چندتا سوال داشتم هرچی تو کتاب ها میگردم نمیتونم ...
بیشتر بخوانید

لیزرهای فیبری و کاربردشان در سلاح های لیزری

لیزرهای فیبری و کاربردشان در سلاح‌های لیزریپرسش: سلام و عرض ادب من اطلاعات در مورد لیزرهای فیبری و کاربردشان در ...
بیشتر بخوانید

Absorption spectroscopy

Absorption spectroscopyپرسش: سلام و وقت بخیر، من در ازمایشگاه می خواهم Absorption spectroscopy انجام بدهم. در متون مختلف خوانده ام ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنج ماخ زندر

تداخل سنج ماخ زندرپرسش: با سلام میخواستم در مورد طرز کار و نحوه ساخت و تنظیم تداخل سنج ماخ زندر ...
بیشتر بخوانید

عدسی استوانه‌ای

عدسی استوانه‌ایپرسش: سلام خسته نباشد عدسی استوانه ای رو چجور و از کجا میشه تهیه کرد و بهترین جنسش چیه ...
بیشتر بخوانید

دیوار نوری

دیوار نوریپرسش: سلام من کارشناس ایمنی یک صنعت فوق العاده حساس هستم. چند صباحیست که در پی ارتقاء ایمنی بخشی ...
بیشتر بخوانید

تشکیل رنگین کمان

تشکیل رنگین کمانپرسش: درود بر شما وقتتون بخیر و شادی باشه چرا نوربا قطرات ابی که در اسمان است رنگین ...
بیشتر بخوانید

بازتاب نور

بازتاب نورپرسش: سلام وقت بخیر در پاسیو یک ساختمان چهار طبقه که ابعاد پاسیو به عرض 1.3 متر و طول ...
بیشتر بخوانید

لیزر

لیزرپرسش: چرا پرتو لیزری در داخل محیط لیزری شدت بیشتری نسبت به پرتو در خارج لیزر دارد؟ نسبت شدت پرتو ...
بیشتر بخوانید

اندازگیری توان لیزر بدون پاورمتر

اندازه‌گیری توان لیزر بدون پاورمترپرسش: باسلام ایا روشی برای اندازگیری توان لیزر بدون استفاده از پاورمتر وجود دارد؟ با تشکرپاسخ: ...
بیشتر بخوانید

منحرف کردن نور

منحرف کردن نورپرسش: آيا با استفاده از يك حلقه بزرگ با ميدان مغناطيس قوي مي‌توان نور عبوري از داخل حلقه ...
بیشتر بخوانید

لنز دستگاه های لیزر پزشکی

لنز دستگاهای لیزر پزشکیپرسش: سلام و درود می‌خواستم بدونم شما امکان ساخت یک سری لنز مربوط به دستگاهای لیزر پزشکی ...
بیشتر بخوانید

زاویه انحراف در منشور

زاویه انحراف در منشورپرسش: اگر زاویه انحراف ۳۷ و ضریب شکست نور 1.41 باشد، زاویه راس چند است؟  زاویه انحراف ...
بیشتر بخوانید

واگرایی لیزر مرئی

واگرایی لیزر مرئیپرسش: با سلام و تشکر بابت سایت بسیار آموزنده سوال من در رابطه با چگونگی واگرایی نور لیزر ...
بیشتر بخوانید

لامپ دوتریوم

لامپ دوتریوم پرسش: سلام بنده میخواستم بپرسم چجوری میشه لامپ دوتریوم که طیف uv هستش رو باهاش طول موج های ...
بیشتر بخوانید

تعیین میزان چرخش قطبش نور

تعیین میزان چرخش قطبش نور پرسش: برای تعیین میزان چرخش نور پلاریزه شده کروی در میدان مغناطیسی از چه روشی بهره ...
بیشتر بخوانید

انعکاس نور

انعکاس نورپرسش: چگونه بازتاب نور از یک جسمی دیده میشه ولی خود اون جسم دیده نمیشه؟ پرسش شما واضح نیست ...
بیشتر بخوانید

پاشندگی نور

پاشندگی نورپرسش: در مورد عملکرد قطعه سی دی به عنوان عنصر پاشنده توضیح دهید.  پاسخ: ابتدا بهتر است کمی با روش‌های ...
بیشتر بخوانید

بازتابنده بیضی

بازتابنده بیضیپرسش: عدسی که کانون بینهایت ( به صورت خط راست ) دارد. با سلام - لطفا یک رفرانس مناسب ...
بیشتر بخوانید

قطبش نور

قطبش نورپرسش: اگر دو تیغه وسط دو صفحه پلاریزوم بزاریم چه اتفاقی رخ می دهد؟ بعد چرا با چرخاندن تیغه ...
بیشتر بخوانید

لیزر هلیوم نئون

لیزر هلیوم نئونپرسش: ویژگی اصلی و متمایز لیزر هلیئم نئون چیست؟لیزر هلیوم نئون یک لیزر گازی است. لیزرهای گازی ممکن ...
بیشتر بخوانید

فرکانس نور

فرکانس نورپرسش: پس از آنکه نور از محیط های مختلف عبور می کند سرعت آن دچار تغییر می شد. این ...
بیشتر بخوانید

تداخل سنجی

تداخل سنجیپرسش: سلام اگه امکانش هست میشه یه توضیحی راجب تداخل سنجی به روش تقسیم جبهه موج بدین.پاسخ: در تداخل ...
بیشتر بخوانید

توان چند لیزر در نقطه تلاقی

توان چند لیزر در نقطه تلاقیپرسش: آیا در نقطه تلاقی چند پرتو لیزر قدرت پرتو ها با هم جمع میشود ...
بیشتر بخوانید

تیغه نیم موج برای طول موج ۱۰۶۴

تیغه نیم موج برای طول موج 1064پرسش: تیغه نیم موج برای طول موج 1064 نانومتر چطور می شود تهیه کرد؟برای ...
بیشتر بخوانید

اندازه گیری illuminance و luminance

اندازه گیری illuminance و luminanceپرسش: سلام. آیا می توان از توان نور برحسب وات که دستگاه پاورمتر اندازه گیری می کند، ...
بیشتر بخوانید

فلورسانس

فلورسانسپرسش: آیا تمام مواد  شیمیایی موجود در طبیعت دارای خاصیت فلورسانس هستند؟   یا این پدیده ی نوری مختص دسته ی ...
بیشتر بخوانید

تجزیه نور

تجزیه نورپرسش: آیا سی دی نور را تجزیه می کند و با برخورد آن با سی دی رنگ های نور ...
بیشتر بخوانید

معرفی مقاله

معرفی مقالهپرسش: با سلام و خسته نباشید.مقاله ای رو میخواستم در مورد جریان گاز و پلاسما به روش تداخل سنجی.ممنون ...
بیشتر بخوانید

عدسی استوانه‌ای

عدسی استوانه‌ایپرسش: با سلام. میشود انواع تصویر را در عدسی استوانه ای توضیح دهید و همچنین اینکه آیا تصویر حقیقی در ...
بیشتر بخوانید

نشر شعله آنیون ها

نشر شعله آنیون‌هاپرسش: آیا می‌توان با استفاده از اسپکتروسکوپی نشر شعله آنیون‌ها را نیز اندازه گیری کرد؟  لطفا دلایل و ...
بیشتر بخوانید

نحوه محاسبه فاصله کانونی عدسی

نحوه محاسبه فاصله کانونی عدسیپرسش: سلام و وقت بخیر، نحوه محاسبه فاصله کانونی عدسی plano convex  چگونه است؟ دو فرمول ...
بیشتر بخوانید

لیزر فیبری

لیزر فیبریپرسش: منظور از اینکه لیزرهای فیبری همان لیزرهایی با دمش دیودی هستند اینه که موج ما فقط پالس هست ...
بیشتر بخوانید

طیف سنجی

طیف‌سنجیپرسش: به نظر شما برای داشتن طیف مطلق لامپ led با نور آبی  استفاده از تکنیک طیف سنجی گزینه مناسبی ...
بیشتر بخوانید

رنگ های حباب صابون

رنگ های حباب صابونپرسش: طول عمر کدام رنگ از رنگ های حباب صابون بیشتر است؟چرا؟رنگ‌هایی که در حباب صابون می‌بینید، ...
بیشتر بخوانید

شعاع فریزها در تداخل سنج مایکلسون

شعاع فریزها در تداخل سنج مایکلسونپرسش: شعاع فریزهای تداخلی در آزمایش تداخل سنج مایکلسون از چه رابطه ای به دست ...
بیشتر بخوانید

کاربردهای توری پراش

کاربردهای نوری پراشپرسش: سلام میشه موارد استفاده از توری‌های پراش در صنعت رو بگین به جز سی دی و جداسازی طیف ...
بیشتر بخوانید

نمایش لیزری

نمایش لیزریپرسش: می خوام از نور لیزر نقظه ای یک اسلاید لوگو بر روی دیواری به فاصله 10 متری بیندازم ...
بیشتر بخوانید

قانون مالوس

قانون مالوسپرسش: قانون مالوس برای N قطبنده که باهم زاویه a می‌سازند به چه صورتی هست؟ رابطه کلی؟پاسخ: برای حل ...
بیشتر بخوانید

تصویر از عدسی

تصویر از عدسیپرسش: اگر جسم روی نقطه کانونی باشد آنگاه تصویری که در بینهایت تشکیل می شود از لحاظ انداز ...
بیشتر بخوانید

فیلتر اپتیکی

فیلتر اپتیکیپرسش: ضمن عرض سلام من برای انجام یک پروژه الکترواپتیکی نیاز دارم که فقط یک طول موج خاص رو ...
بیشتر بخوانید

طراحی ذره بین در زیمکس

طراحی ذره بین در زیمکسپرسش: سوال داشتم در مورد ذره بین، برای طراحی یک ذره بین تک لنز در نرم‌افزار ...
بیشتر بخوانید

لامپ خودرو

لامپ خودروپرسش: سلام از چه لامپی همراه لنز بدون رفلکتور برای چراغ خودرو میشه استفاده کرد ؟ممنون برای رسیدگیتونبرای چراغ ...
بیشتر بخوانید

پراش از توری

پراش از توریپرسش: چرا در مرتبه‌های مضارب سوم در توری ۸۰ خط بر سانتی متر شدت بسیار کمی دارند و ...
بیشتر بخوانید

فابری پرو

فابری پروپرسش: درآزمایش تداخل از لایه نازک چرا نوارهای تداخلی درجهت عبوری از تیغه میکا قابل مشاهده نیستند؟پاسخ: اگر تیغه ...
بیشتر بخوانید

صنعت عینک سازی

صنعت عینک سازیپرسش: سلام خسته نباشین میخواستم کاربرد های اپتیک های موجی و  هندسی را در صنعت عینک سازی بدونم.صنعت ...
بیشتر بخوانید

آزمایش یانگ

آزمایش یانگپرسش: من یک آماتور هستم. میخواستم آزمایش دوشیار یانگ رو انجام بدم ولی نمیدونم دو تا شیار رو چجوری ...
بیشتر بخوانید

عدسی واگرا

عدسی واگراپرسش: اگه چشمه نور نقطه ای از کانون یک عدسی واگرا بتابه، نور به چه صورت منحرف میشه ؟عدسی ...
بیشتر بخوانید

پنل های خورشیدی

پنل‌های خورشیدیپرسش: امکان دارد که دو پنل خورشیدی با قرار گرفتن روبروی هم بکمک اینه هایی که نور خورشید را ...
بیشتر بخوانید

تجزیه نور

تجزیه نورپرسش: وقتی منشور را جلوی نور لامپ فلورسنت قرار می دهم تجزیه نمی شود ولی جلوی نور لامپ های ...
بیشتر بخوانید

فیلتر اپتیکی

فیلتر اپتیکیپرسش: با سلام. وقت بخیر. در لامپ ال ای دی 40 وات (استفاده در فرآیند فتوکاتایستی)، برای قطع نور ...
بیشتر بخوانید

جذب عبور و بازتاب نور

جذب ، عبور و بازتاب نورپرسش: چرا نور از دیوار رد نمی شود ولی امواج رادیویی از دیوار رد می ...
بیشتر بخوانید

تشکیل پرتوی باریک نور

تشکیل پرتوی باریک نورپرسش: وقتی پرتوی لیزری از لایه ی حباب صابونی عبور داده می شود یک جریان شاخه ای ...
بیشتر بخوانید

آزمایش حلقه های نیوتون و تداخل در گوه

آزمایش حلقه‌های نیوتون و تداخل در گوهپرسش: سلام ممنون ازسایت خوبتون خواستم نتیجه گیری کلی ازاین آزمایش رو بدونم.پرسش: جالب ...
بیشتر بخوانید

استفاده از توری چیرپ شده به جای توری پراش معمولی

استفاده از توری چیرپ شده به جای توری پراش معمولیپرسش: اگر در یک طیف‌سنج به‌جای استفاده از یک توری معمولی ...
بیشتر بخوانید

ارتباط پراکندگی نور با طول موج

ارتباط پراکندگی نور با طول موجپرسش: چرا پراکندگی نور در ابعاد کوچک به طول موج وابسته است؟ نقش طول موج ...
بیشتر بخوانید

قطعات متداول برای تجزیه نور

قطعات متداول برای تجزیه نورپرسش: سلام و وقت بخیر. در مورد تجزیه نور سوال داشتم از خدمتتون. اینکه عملی ترین ...
بیشتر بخوانید

روش علمی سنجش توان لیزر برای تنظیم و عیب یابی بدون پاورمتر

روش علمی سنجش توان لیزر برای تنظیم و عیب یابی بدون پاورمترپرسش: سلام چگونه میتوان توان خروجی دستگاه فایبر لیزر ...
بیشتر بخوانید

تفاوت ال ای دی UV و لامپ UV

تفاوت ال ای دی UV  و لامپ UVپرسش: وقت بخیر. دستگاهی داریم که قرار هست یک لایه ورق سیلیکون بر ...
بیشتر بخوانید

زاویه بروستر در لیزرهای گازی

زاویه بروستر در لیزرهای گازیپرسش: چرا دو انتهای لولۀ حاوی گاز (محیط فعال لیزر)  با زاویۀ بروستر بسته شده است؟اگر ...
بیشتر بخوانید

رابطه بین عدسی شیی و عدسی چشمی

رابطه بین عدسی شیئی و عدسی چشمیپرسش: سلام. میخواستم بدونم که برای ساخت میکروسکوپ چه رابطه ای باید بین فاصله ...
بیشتر بخوانید

نور و صوت

نور و صوتپرسش: چرا در تغییر محیط، سرعت نور به فرکانسش ربط دارد اما سرعت صوت به فرکانسش ارتباطی ندارد؟پاسخ: ...
بیشتر بخوانید

ورود نور به محیط شفاف

ورود نور به محیط شفافپرسش: چرا با ورود نور به محیط شفاف جدید، نور باز هم به مسیر مستقیم طی ...
بیشتر بخوانید

اندازه گیری تغییر زاویه قطبش نور

اندازه گیری تغییر زاویه قطبشپرسش: چگونه میشه جهت قطبش نور فرودی رو پلاروید (مقدار زاویه) بدست آورد؟ با ثبت و انجام ...
بیشتر بخوانید

انتقال نور خورشید به داخل اتاق

انتقال نور خورشید به داخل اتاقپرسش: با سلام و عرض ادب بنده میخوام نور خورشید رو از روی پشت بام ...
بیشتر بخوانید

کاربردهای تداخل نور

کاربردهای تداخل نورپرسش: در مورد کاربردهای تداخل نور و تفرق نور معلومات ارایه نماید.  پاسخ: برای بحث در مورد کاربردهای ...
بیشتر بخوانید

واگرایی نور لیزر

واگرایی نور لیزرپرسش: سلام من روی طرحی کار میکنم که نور لیزر واگرایی آن در فاصله 100متری و 1000متری زیاد ...
بیشتر بخوانید

فریزهای بازتابی و عبوری در حلقه های نیوتون

فریزهای بازتابی و عبوری در حلقه های نیوتونپرسش: چرا در آزمایش حلقه های نیوتن با نور سفید نمایانی فریزهای بازتابی ...
بیشتر بخوانید

تصویر وارونه در عدسی محدب

تصویر وارونه در عدسی محدبپرسش: چکار کنیم که تصویر در عدسی محدب دو کوژ که وارونه است به صورت غیر ...
بیشتر بخوانید

بازتاب نور از آینه

بازتاب نور از آینهپرسش: آیا میزان و کیفیت نوری که از صفحه گوشی های تلفن همراه ساطع میشود در زمان ...
بیشتر بخوانید

متمرکز کردن نور

متمرکز کردن نورپرسش:ما به نور متمرکزی نیاز داریم ولی نور پروژکتورهای ما تمرکز کافی را ندارند، لطفا راهکاری دهید که ...
بیشتر بخوانید

تولید نور قطبیده

تولید نور قطبیدهپرسش: در آزمایشگاه used oil در یک شرکت نفتی، ذرات معلق در روغن ماشین آلات مورد مطالعه بوده ...
بیشتر بخوانید

منشور بروستر

 ۱۴۰۰/۱/۲۵منشور بروسترپرسش:  سوال این است که منشور بروستر یا منشور برش خورده با زاویه بروستر چگونه کار میکند ؟پاسخ: نور ...
بیشتر بخوانید

نحوه مساوی کردن طول بازوها در تداخل سنج مایکلسون

۱۴۰۰/۱/۲۸نحوه مساوی کردن طول بازوها در تداخل سنج مایکلسونپرسش: نحوه صفر کردن طول بازوها در تداخل سنج مایکلسون چگونه است؟پاسخ: ...
بیشتر بخوانید

عبور و بازتاب نور از شیشه

۱۴۰۰/۱/۲۸عبور و بازتاب نور از شیشهپرسش: چرا شیشه نور را از خود بازتاب میدهد؟ یعنی چه خاصیتی در شیشه باعث ...
بیشتر بخوانید

تصویر وارونه در تلسکوپ

۱۴۰۰/۱/۲۸تصویر وارونه در تلسکوپپرسش: با سلام تصویر وارونه تلسکوپ با اضافه کردن چه عدسی و در چه فاصله کانونی مستقیم ...
بیشتر بخوانید

آشکارساز

۱۴۰۰/۲/۱آشکارسازپرسش: با سلام و وقت بخیر. ببخشید بنده یک دانش آموز سال دهم هستم و اطلاعات زیادی ( درواقع هیچی) ...
بیشتر بخوانید

پاشندگی نور

۱۴۰۰/۲/۲پاشندگی نورپرسش: چرا در شکست نور رنگ قرمز بیشترین و بنفش کم ترین شکست را دارد؟؟پاسخ: پاشندگی ویژگی مهم مواد ...
بیشتر بخوانید

عدسی مناسب برای داشتن خط لیزری

۱۴۰۰/۲/۵عدسی مناسب برای داشتن خط لیزریپرسش: ما در صدد انجام آزمایشی میباشیم که هدف از این آزمایش، مشاهده مولکول های ...
بیشتر بخوانید

ساخت چراغ قوه دور برد

۱۴۰۰/۲/۷ساخت چراغ قوه دور بردپرسش: سلام وقت شما به خیر یه ال ای دی کری 1800لومن(مخصوص چراغ قوه) خریدم و ...
بیشتر بخوانید

تفاوت طول موج ها

۱۴۰۰/۲/۷تفاوت طول موج ها‌پرسش: سلام وقت بخیر .من خواستم فرق طول موج امواج مادون قرمز در رنج‌ها مثلا ۹۴۰ و ...
بیشتر بخوانید

لیزر و اثرات مخرب روی بدن ؟؟؟

۱۴۰۰/۲/۹لیزر و اثرات مخرب روی بدن؟؟؟پرسش: با سلام ميخواستم بدونم براى برگرداندن و برعکس کردن مسیر لیزر از چه چیزی ...
بیشتر بخوانید

تبدیل آینه مقعر به تخت

۱۴۰۰/۲/۱۴تبدیل آینه مقعر به تختپرسش: آیا می شود به روش فرنل یک آینه مقعر را به آینه تخت تبدیل کرد؟پاسخ:اگر ...
بیشتر بخوانید

منبع نور در تداخل سنج مایکلسون

۱۴۰۰/۳/۵منبع نور در تداخل سنج مایکلسونپرسش: در تداخل سنج های مایکلسون که برای دستگاه های طیف سنجی تبدیل فوریه IR ...
بیشتر بخوانید

بازتاب نور لیزر

۱۴۰۰/۲/۲۷بازتاب نور لیزرپرسش: میخوام یک نور لیزر رو منعکس کنم در جهات و مسافت مختلف. مثلا از لیزر بتابونم به ...
بیشتر بخوانید

کاهش پرتوهای مضر خورشید

۱۴۰۰/۳/۶کاهش پرتوهای مضر خورشیدپرسش: ببخشید می خواستم بدانم که آیا نور لامپ یا لیزری هست که بتواند جلوی برخی از ...
بیشتر بخوانید

آشکارسازی نور

۱۴۰۰/۳/۱۳آشکارسازی نورپرسش: توضیح درمورد آشکارسازی نور می خواستم.پاسخ:پرسش شما خیلی کلی هست. آشکارسازی نور می تواند یک درس کامل باشد.اینجا ...
بیشتر بخوانید

تاثیر همدوسی در بازتاب و شکست

۱۴۰۰/۳/۱۴تاثیر همدوسی در بازتاب و شکستپرسش: آیا همدوسی در بازتاب و شکست نور اهمیت دارد؟؟پاسخ:پرسش خیلی واضح نیست. منظورتان در ...
بیشتر بخوانید

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با