آینده کاری و تحصیلی رشته فوتونیک و اپتیک و لیزر

پرسش:

سلام و عرض ادب بنده دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک مهندسی هستم که واحدهای گرایش اپتیک و لیزر را گذراندم و الان در آستانه تصمیم برای کارشناسی ارشد هستم .

سوال اصلی بنده آینده کاری و تحصیلی رشته 1فوتونیک 2اپتیک و لیزر در داخل و خارج کشور است و اینکه انگار بهترین گزینه فوتونیک (اپتوالکتریک) مالک اشتر و ما خیلی ناراحتیم که دانشگاه برتر در این رشته و گرایش در تهران نداریم . و اینکه دانشگاه شهید بهشتی و امیر کبیر چه تفاوت های دارند ؟

پاسخ:

سلام
امیدوارم در برنامه های خود موفق باشید و از اینکه برای آینده خود حساس هستید و مشورت می کنید حتما موفق خواهید بود. رشته‌های مربوط به نور به نام‌های مختلفی عرضه شده اند که در اصل همه یک ماهیت دارند. در مورد آینده کاری هر رشته ای در حوزه علوم و کاربردهای مبتنی بر نور در ایران و دنیا، تا حدی که من می توانم بگویم بخاطر چندین ویژگی این رشته بسیار فعال و امیدوار کننده است. یکی از ویژگی‌های این حوزه تنوع موضوعی از پایه های بنیادی علمی تا کاربردهای ساده تا کاربردهای پیچیده است. از آنجا که بسیاری سیستم‌های امروزی بر اساس نور کار می کنند قطعا شناخت از نور بسیار کارایی بالایی دارد. ما در دانشگاه مرتب با پرسش‌های اهل صنعت درباره بخش نوری مشکلاتشان مواجه هستیم و اغلب دید خوبی از نور ندارند ولی با دستگاه‌های مبتنی با نور سروکار دارند
همانطور که گفتم از نظر من حداقل تفاوتی بین اسم رشته های مربوط به نور نیست و بیشتر تفاوت در دیدگاه گروه ارائه دهنده و برنامه آن‌ها در اجرا است.
از طرف دیگر بهتر است دیدی نسبت به دوره کارشناسی ارشد و اهداف آن داشته باشید. در نظر داشته باشید که دوره کارشناسی ارشد فرصتی برای تمرین چگونگی کار پژوهشی است و نه گذرانده تعدادی درس دیگر. در دوره کارشناسی ارشد درس‌هایی ارائه می شود ولی هدف از گذرانده درس‌ها صرفا افزودن دانش نیست بلکه چگونگی پرداختن به درس و مبحث درسی مهم است. در این درس‌ها ضمن آموختن مباحث پیشرفته تر، عمدتا تجربه چگونگی مطالعه و خواندن و ارتباط برقرار کردن با کتاب و منابع و همچنین چگونگی جستجو برای فهم یک موضوع و دامنه آن سروکار دارید.
در دوره کارشناسی ارشد با تکمیل درس‌ها تازه یاد گرفته اید که چگونه درس بخوانید و به معنی پایان درس خواندن نیست و شروع هست. تازه یاد گرفتید چگونه با درس ارتباط برقرار کنید و مهم‌تر اینکه این درس‌ها پایان درس‌ها نیست چون پایانی ندارد.
هدف مهم دوره کارشناسی ارشد تجربه فکر کردن و مدل درست کردن بر اساس آنچه از پایه های علمی موضوع تحقیقتان می دانید و طرح فرض‌ها و احیانا اجرای آزمایش‌ها و سپس تقویت مدل و در نهایت تلاش برای ارائه ایده بر اساس آنچه در اختیار دارید و امکانات علمی به دست آمده است. مهم این است که این تجربه به خوبی انجام شود و در این صورت دوره موفقی خواهد بود.
در هر حال برای شما آرزوی موفقیت دارم و نام شما را ان شاءالله به زودی جزو افراد موفق و به نام در این زمینه ببینم.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با