اثر مویره

 پرسش:

من یک معمارم و میخوام اثر مویره رو در نمای یک ساختمان با cnc کامپوزیت نما ایجاد کنم، جوری که موقع رد شدن پیادهها و سواره آن‌ها نوارهای تلاقی را به صورت متحرک ببینند.
چالش من در این کار اندازه فاصله خطوط خالی و پر در کامپوزیت است. میدونم که فاصله‌ی بیننده (10 تا 25 متر)، سرعت پردازش چشم و مغز (که گویا 12فریم در ثانیه س) در تشکیل مویره موثرن، ولی رابطه ای که منو به سایز خطوط برسونه رو بلد نیستم.
چالش دوم من هم اینه که الگوهای نوارهای تلاقی تقریبا قابل طراحی هستن، میخوام ببینم میشه طرح های دقیق تر مثل چهره یا نوشته رو به عنوان نوارهای تلاقی طراحی کرد؟
ضمنا این مساله قبلا در جاهای مختلف دنیا کار شده.
اگه بتونم کمک شما رو داشته باشم، بسیار خوشحال میشم.
با تشکر قبلی

 پاسخ:

در مورد جزئیات و محاسبات و طراحی نوارها باید روابط کامل در نظر گرفته شود و حل شود ولی طراحی نقش‌ها تا حد قابل توجهی مقدور است. از این طرح‌ها و با طراحی نوارهای مختلف، نقش‌های جذاب و متنوعی ایجاد کرده‌اند که با گشتی در اینترنت می‌توانید نمونه آن‌ها را ببینید. راه محاسباتی برای طراحی جزئیات زیادی دارد که باید دقیق‌تر کار شود. ولی در بسیاری موارد به صورت تجربی امکان طراحی‌هایی هست. برای طراحی دقیق حتما در ارتباط خواهیم بود ولی شاید مطالب زیر برای دیگر علاقمندان هم مفید باشد.

مویره پدیده جالبی است که با وجود سادگی مفاهیم و کاربردهای زیادی برای خود ایجاد کرده است. در واقع برهمنهی نوارها، در مکان‌هایی که بخش تیره نوارها منطبق می‌شوند تیره و وقتی بخش‌های روشن منطبق می‌شوند روشن دیده میشوند و بر اساس فاصله و موقعیت نوارها مکان هندسی تیرگی و روشنی نهایی، نقش‌های جدید می‌شود که به وضعیت قرارگیری نوارها در مقابل هم بستگی دارد. چنین برهمنهی را در نور و تداخل نور نیز شاهد هستیم و شاید منشا اینکه این نقش‌ها در حوزه نور بررسی می‌شود، همین باشد. شاید بتوان گفت قبل از لیزر توری‌هایی که نقش‌های مویره را ایجاد می‌کردند جزو همدوس‌ترین سیستم‌های دست‌ساز بودند که تداخلی بی‌نقص را ایجاد می‌کردند. در هر حال با تغییر شرایط و فاصله در توری‌ها می‌توان نقش‌های مختلفی را در جابجایی یکی از توری‌ها انتظار داشت. فاصله دیدن و سرعت حرکت در طراحی توری‌ها مؤثر است. از این ویژگی برای ایجاد صحنه‌های جذاب بصری و همچنین برای کاربردهای بصری استفاده شده است. یکی از کاربردهای بصری این نقش‌ها استفاده از آن در بندر ساتهامپتون انگلیس برای راهنمایی کشتی‌ها به جهت حرکت درست است. در آنجا نقشی از مویره ایجاد شده است که اگر در راستای خاصی کشتی حرکت نکند، نقش مویره به صورت یک فلش کشتی را به جهت درست هدایت می‌کند و فقط در راستای خاص فلش به خط مستقیم تبدیل می‌شود.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با