انتقال نور خورشید از داخل نورگیرها

پرسش: 1-با چه روش‌هایی می‌توان نور خورشید را حتی الامکان بدون تغییر کیفیت و کمیت از داخل نورگیرها به طبقات پایین ساختمان‌ها هدایت و ارسال نمود؟  2 – با فیبر نوری مورد فوق چگونه میسر می‌باشد ؟ 3 – لطفا علاوه بر پاسخ سوالات مذکور ، آدرس منابع، مقالات و مطالب مختصر و مفید مربوطه را معرفی نمایید. 

پاسخ: به دو روش امکان انتقال نور و همینطور نور خورشید به مکان دیگر وجود دارد یکی در هوای آزاد و بدون محیط واسط با استفاده از آینه‌ها و دیگر استفاده از فیبر نوری یا امثال آن. هر دو روش استفاده می‌شود و هر یک مزایا و معایبی دارند. برای روش اول در شرایطی که نیاز به آینه‌های متعدد نیست، امکان استفاده از سیستمی مثل تلسکوپ برای گردش اتوماتیک مطابق جابجایی خورشید برای تامین دایمی نور خورشید بدون نیاز به تنظیم است.

استفاده از فیبر نوری برای مواردی که مسیر نوررسانی طولانی است گزینه خوبی است که البته برای عملی و واقعی کردن، نیاز به سیستم‌های اپتیکی و دسته فیبرهای زیاد است. البته فیبر نوری بخشی از طیف نور را متناسب با جنس فیبر از دست می‌دهد که چون معمولا بخش فروسرخ حذف می‌شود، می‌تواند یک مزیت برای سرد کردن تابش خورشید منظور شود.

در مورد استفاده از آینه ابتکارهای جالبی زده شده که بر اساس هدایت نور خورشید با بازتاب از آینه به سمت اتاق کم نور یا پشت به نور است. در این وسایل معمولا بخشی از نور خورشید با استفاده از سلول خورشیدی، صرف تامین انرژی برای هدایت آینه بر اساس تغییر وضعیت خورشید می‌شود تا بتواند در زمان‌های مختلف با گردش زمین و تغییر جهت تابش خورشید، تا زمانی که نور خورشید روی آینه می‌تابد  اتاق را روشن کند.

اصول مربوط به بازتاب در آینه و فیبر در تمام کتاب‌های اپتیک در دسترس است.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با