بازتاب نور از آینه

پرسش:
آیا میزان و کیفیت نوری که از صفحه گوشی های تلفن همراه ساطع میشود در زمان بازتاب از آینه و دیدن همان صفحه گوشی در آینه تغییری میکند؟ با تشکر

پاسخ:

آینه های معمولی دو بازتاب دارند یکی از سطح شیشه که بازتابش کمی حدود 7 درصد دارد و دیگری از سطح جیوه زیر شیشه که بازتاب بالایی دارد. بیشترین شدت بازتاب از سطح جیوه است. اگر از آینه با پوشش رو استفاده کنیم فقط بازتابش از سطح رویی است. نمونه این نوع آینه ها را در چراغ خودرو می بینیم و البته در آزمایشگاه‌های تخصصی از این نوع اینه استفاده می شود.
برای آینه هایی که رنگی نیستند، هنگام بازتابش نور از آینه جذبی صورت نمی گیرد و عملا از این جنبه تغییری ایجاد نمی شود و فقط ممکن است شدت نور کمی کاهش یابد. یکی از ویژگی‌هایی که بیشتر از شدت نور در بازتابش تحت تاثیر قرار می گیرد، قطبش نور است. تابش تحت زاویه بروستر به یک سطح غیرفلزی، نور بازتابی را کاملا قطبیده می کند و اگر نور تابیده قطبیده باشد، بازتابش آن می تواند حتی به صفر میل کند. در LCD ها مثل نمایشگر لپ تاپ یا اغلب تلویزیون ها، نور کاملا قطبیده است. این ویژگی اثر جدی در بازتاب از سطوح صیقلی می تواند بگذارد.
برخی تلویزیون ها و اغلب گوشی های تلفن همراه بجای LCD از OLED استفاده می کنند. در این سیستم مکانیزم ایجاد تصویر فرق می کند و نیازی به قطبیده کردن نور نیست. گاهی کمی صفحه را به منظور کاهش براقی روی صفحه، قطبیده می کنند. در واقع دیدن نور صفحه گوشی در بازتاب از آینه یا سطوح صیقلی اثری در کاهش شدت تابش یا تغییر طول موج آن ندارد و ممکن است در شرایطی شدت نور بازتابی کاهش یابد. بیشترین صدمه تابش گوشی همراه تابش نور آبی از آن است که این تابش با استفاده از فیلترها می تواند کاهش یابد و نه در بازتاب از آینه.

منتشر شده در ۱۴۰۰/۱/۱۲

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با