بازتاب نور

پرسش:

سلام وقت بخیر
در پاسیو یک ساختمان چهار طبقه که ابعاد پاسیو به عرض 1.3 متر و طول 9 متر که ضلع کوچکتر روی محور x و ضلع بزرگتر روی محور y (یک مستطیلی شمالی جنوبی) قراردارد.  قصد داریم نور طبیعی را بالاخص در زمستان به طبقه اول برسانیم. البته بواسطه قانون بازتابش نور. به نظر شما دیوارهایی که روی محور x ها هستند رو با آینه پوشش دهیم آیا این امر محقق میشود؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

بحث:

نور رسانی و استفاده از نور طبیعی علاقمندان زیادی دارد چه برای مکان‌های کم نور مثل طبقات پایین ساختمان‌های بلند و چه در مکان‌هایی که نور طبیعی نمی رسد. روش‌های مختلفی برای این منظور ابداع شده است که متناسب با شرایط می تواند اجرا شود.

ساده ترین اقدام استفاده از رنگ روشن و غیر جاذب نور در بدنه پاسیو یا مسیر رسیدن نور به قسمت کم نور است که البته فقط کمک می کند به بهبود نوررسانی.

آینه کاری یا نصب آینه در مسیر لزوما نمی تواند نقش قابل توجهی ایفا کند. استفاده از آینه باید هوشمندانه انجام شود. مثلا اگر شما روی پشت بام آینه ای را برای تغییر جهت نور خورشید به داخل پاسیو نگهدارید، به اندازه آینه می تواند لکه نوری را در پاسیو منتقل کنید. برای این کار معمولا از آینه های کروی استفاده می شود تا با قطر مشخص آینه، نور را در سطح بیشتری پخش کند. ولی مشکل این روش این است که با چرخش زمین باید مرتب آینه هم بچرخد. مانند همان کاری که در تلسکوپها برای جبران چرخش زمین اجرا می شود که سیستم را کمی پیچیده می کند ولی در هر صورت برای برخی موارد گزینه خوبی است. لازم است ذکر شود نصب آینه در سرتاسر پاسیو اغلب غیر عملی است و چون نور را در جهت آینه ای بازتاب می کند لزوما نور خوبی به پایین نمی رساند. در نهایت جهت دهی نور خورشید با کنترل جبران چرخش زمین راه مناسبی برای برخی موارد است.

راه دیگر استفاده از فیبر نوری یا همان تار نوری است. این راه کمی هزینه بر است و بازدهی متناسب با هزینه در تامین دسته فیبر نوری خواهد بود. ولی این راه تغییرات نوری کمتری دارد و در برخی موارد مؤثر و گزینه خوبی است. مثلا برای نوررسانی به فضای کاملا بدون نور می تواند گزینه خوبی باشد. در این صورت سر فیبر نوری مثل یک چراغ قوه کار می کند و با زاویه واگرایی فیبر، نور را پخش می کند.

یک راه دیگر استفاده از موجبر نوری توخالی است. در این روش لوله یا محفظه ای از نور به سمت جای تاریک کشیده می شود و داخل آن آینه برای بازتاب نور نصب می شود. در این روش حجم نور ارسالی بیشتر از فیبر نوری است ولی محدودیت‌های خود را دارد. ازجمله محدودیت‌ها، نصب آینه و بازتاب ضعیف‌تر نسبت به بازتاب کلی در فیبر است.

البته می توانید برای نوررسانی باز هم فکر کنید راه‌های ترکیبی هم ممکن است متناسب با شرایط مناسب باشد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با