تداخل سنج ماخ زندر

پرسش:

با سلام
میخواستم در مورد طرز کار و نحوه ساخت و تنظیم تداخل سنج ماخ زندر بدونم.
باتشکر

پاسخ:

شاید بهتر بود پرسش خودتان را روشن‌تر می‌گفتید چون قطعا پاسخ به چنین پرسش کلی را در اینترنت و یا دیگر مراجع راحت دریافت می کنید.

همانطور که در بحث‌های دیگر زیاد اشاره کردم برای تحلیل هر سیستمی باید شناختی از آن داشت. این شناخت بر اساس برخی پایه‌های فیزیکی انجام می شود و مدلی بر اساس آن ایجاد می شود و سپس با این مدل انتظارات و فرض‌ها ایجاد می شود و در نهایت با مشاهدات و بررسی ها مدل و شناخت شما هم توسعه پیدا می کند. این توسعه در شناخت انتها ندارد و گاهی به محدودیت‌ها فیزیک شاید برسیم.

در مورد ماخ زندر که ابتکار جالبی در تداخل سنجی برای ارزیابی تغییرات ناچیز در یک بازو هست، نور با تقسیم کننده و آینه دو مسیر را روی یک مستطیل طی می کند و به هم می رسند. اگر طول مسیر کاملا یکسان باشد دو نور بدون اختلاف راه به هم می رسند و تداخل سازنده دارند و اگر در یک بازو چیزی باعث شود که طول مسیر نور با شاخه دیگر فرق کند، تغییر در نوارهای تداخلی را شاهد هستیم که کاربردهای متنوعی دارد.

ساخت و نمایش تداخل و تداخل سنج‌ها کمی پیچیدگی دارد چون باید در محیط بدون ارتعاش یا کم ارتعاش و با قطعاتی که محکم نصب شده اند انجام شود. نور بکار رفته هم اگر لیزر باشد تنظیم راحت‌تری دارد و اگر غیر لیزری باشد دیدن نوارهای تداخلی کمی چالشی‌تر هست.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با