تفاوت ال ای دی UV  و لامپ UV

پرسش:

وقت بخیر. دستگاهی داریم که قرار هست یک لایه ورق سیلیکون بر روی تعدادی لامپ یا LED-uv قرار بگیرد به جهت خشک کردن رزین. در واقع یک بدنه ای داریم که روی آن تعدادی لامپ یا LED-uv قرار میگیرد و پوشش روی آنها ورق سیلیکونی است. روی این ورق یک لایه پشم شیشه آغشته به رزین قرار میگیرد. قرار هست که این لامپ‌ها یا ال ای دی‌ها رزین روی الیاف را خشک کنند. مسئله ای که مطرح هست نفودپذیری سیلیکون در برابر uv و همینطور نفوذپذیری الیاف در برابر uv است. برای این که رزین موجود در الیاف پشم شیشه خشک شود با توجه به این که یک لایه سیلیکون هم داریم که باید نور از آن نیز عبور کند، لامپ‌های uv مناسب هستند یا LED-UV؟

پاسخ:

تفاوت ال ای دی و لامپ یو وی در گستره طول موج و پهنای آن است. اغلب ال ای دی ها از طول موج خاص با پهنای کم حدود چند نانومتری هستند. در صورتیکه لامپ‌های ناحیه یو وی اغلب حاوی گاز و تنوعی از طول موج‌ها را در خود دارد که دارای پیک‌هایی در نواحی مختلف هستند. لامپ‌های یو وی بسته به نوع آن مجموعه ای از پیک‌ها در طول موج‌های مختلف را دارند.

در مورد پرسش شما مهمترین راه منطقی برای حل چنین مسائلی شناختن طیف اجزای سیستمی که با آن سروکار دارید است. باید پنجره شفافیت و ناحیه جذب اجزای مختلف را بشناسید. در این صورت می توان انتخاب مناسب منبع نور برای عبور از موادی که باید نور عبور کند و جذب در موادی که باید جذب شود میسر می‌شود. باید طیف اجزا را بدست آورید.

منتشر شده در ۱۳۹۹/۱۲/۸

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با