عدسی لیزر

پرسش:

سلام بنده یک لیزر پوینتر ابی رنگ حرارتی دارم که لنز اون به دلایلی ناپدید شد و من میخوام یه لنز جایگزین اون کنم. میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید که از چه نوع عدسی و لنزی باید استفاده و چه تعداد عدسی باید در استوانه جلوی دیود قرار بگیرد. ایا دو تا عدسی میخواد یا یکی؟ و نوع مقعر یا محدب بودنش و اینکه چگونه و کدام عدسی باید اول بکار بره. دیود برای هم حرارت و هم برد مناسب لیزر ممنونم از وقتی که برای حقیر می‌گذارید ممنون متشکرم.

 پاسخ:

به نظر می‌آید که لیزر دیودی است. برای انتخاب عدسی برای هر کاربردی، یا نمونه وجود دارد که با استخراج مشخصات آن می‌توان عدسی مشابه را تهیه کرد یا ساخت. یا نمونه وجود ندارد که باید مشخصات کاملی از وضعیت نور ورودی و نور خروجی داشت تا بتوان برای آن عدسی مناسب طراحی یا تهیه کرد. اگر لیزر دیودی است معمولا عدسی استفاده شده اسفریک است یعنی بجای کروی سهموی است و معمولا عدسی متقارنی نیست. با جستجوی چگونگی موازی‌سازی باریکه لیزر دیودی به نتایج متنوعی می‌رسید که بر اساس دقت لازم و کاربرد مسیر مناسب برای موازی سازی انتخاب می‌شود. عدسی‌ها اغلب موازی‌سازی را انجام می‌دهند ولی کشیدگی باریکه لیزر را تغییر نمی‌دهند و برای کاربردهایی مثل لیتوگرافی و کاربردهای دقیق مناسب نیستند. برای چنان مقاصدی اغلب از یک سیستم اپتیکی پیچیده استفاده می‌شود. اگر لیزر دیودی نباشد و مثلا با دیود پمپ شود و لیزر حالت جامد باشد، باریکه لیزر موازی شده است ولی برای کنترل کانونی کردن باریکه و در کل کنترل شکل باریکه لیزر، می‌توان از عدسی استفاده کرد. مثلا برای برد طولانی به دلایل علمی که بحث طولانی لازم دارد، باید قطر اولیه باریکه موازی شده لیزر بزرگ شود. در این صورت از یک سیستم باریکه گستر یا سیستمی برای افزایش قطر باریکه لیزر بدون به هم زدن همگرایی لیزر استفاده می‌شود. برای کانونی کردن در فاصله مشخص هم بر اساس فاصله طراحی اپتیکی خاص خود را می‌طلبد.

این بحث‌ها در مورد کنترل باریکه لیزر مبحث مهمی به نام شکل دادن باریکه (beam shaping) است که از دانش اپتیک باریکه و اپتیک هندسی بهره می‌برد.

در مورد پرسش شما شاید ساده‌ترین راه دسترسی به لیزر مشابه و تهیه عدسی مشابه باشد. در غیر این صورت باید بر اساس مشخصات کامل لیزر و انتظار شما از خروجی، طراحی اپتیکی صورت پذیرد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با