فیبر نوری

سلام، برای انتقال نور لیزر از درون فیبر نوری، به چه نوع فیبر نوری نیاز هست؟ با توجه به اینکه در بازار تجهیزات فیبر نوری مربوط به شبکه موجود است و قطر آنها بسیار کم است، آیا فیبر با قطر بیشتری وجود دارد؟

فیبر نوری یا تار نوری برای چند منظور استفاده می‌شود که باید به تناسب مصرف انتخاب شود. مهمترین کاربردها اغلب از قرار زیر است:

  • انتقال نور برای نورپردازی موضعی مثلا در آندوسکوپی،
  • انتقال نور برای روشنایی مکان‌های دور از نور،
  • انتقال نور و مصرف در مسیر با روشن شدن طول مسیر فیبر نوری،
  • انتقال اطلاعات مثل اطلاعات مخابراتی یا اطلاعات دستوری با برد کم یا زیاد،
  • انتقال تصویر به طور مستقیم مثل آنچه در آندوسکوپ اتفاق می افتد،
  • حسگرها به شکل‌های مختلف
  • و کاربردهای دیگر…

برای انتقال نور هرچه قطر فیبر نوری بیشتر باشد طبعا مقدار نور بیشتری منتقل می‌شود. ولی با افزایش قطر قابلیت خم‌شدگی فیبر کم می‌شود که اغلب برای حل این مشکل از دسته فیبر نوری با قطر کم استفاده می‌شود. برای انتقال نور لیزر نیازی نیست قطر فیبر کم باشد ولی باید به اندازه‌ای باشد که لیزر بتواند داخل آن جفت شود. معمولا از یک سیستم اپتیکی برای این منظور استفاده می‌شود. علاوه بر قطر، جنس فیبر باید به گونه‌ای باشد که در طول موج نور مورد استفاده شفاف باشد. همچنین برای لیزرهای توان بالا، سطح فیبر و صیقل و جنس آن مهم است به نحوی که دما در ورود و داخل فیبر بالا نرود.

فیبرهای موجود در بازار اغلب فیبرهای مخابراتی هستند که قطر کمی دارند و برای انتقال نور، بخصوص نور لیزر مناسب نیستند. از طرفی معمولا در لیزرهای توان بالا قطر لکه لیزر حتی با یک سیستم اپتیکی خوب، نمی‌تواند به آن اندازه شود و از طرف دیگر برای جفت کردن نور لیزر متمرکز شده نیاز به ادوات دقیق است تا نور دقیقا به صورت مستقیم و محوری روی فیبر بیفتد.

فیبرهای با قطر بیشتر اغلب پلاستیکی هستند که گاهی در بازار موجود است.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با