قطعات متداول برای تجزیه نور

پرسش:
سلام و وقت بخیر. در مورد تجزیه نور سوال داشتم از خدمتتون. اینکه عملی ترین و کاربردی ترین وسیله برای تجزیه نور چیه و آیا از این وسیله میشه برای پروش گیاهان با نور تجزیه شده استفاده کرد؟

پاسخ:
دو قطعه اپتیکی متداول ترین قطعات برای تجزیه نور هستند که هر یک با روشی این کار را انجام می دهند. منشور بخاطر وابستگی ضریب شکست به طول موج در هر محیط مادی که به آن پاشندگی می گویند، طول موج‌های مختلف را جدا می کند. و توری پراش بخاطر وابستگی تداخل سازنده یا بیشینه پراش به طول موج می تواند هر طول موج را در یک زاویه جدا کند.
در مورد کاربردهای مختلف که نیاز به نور با یک رنگ مشخص دارند، به چند روش اقدام می شود. ممکن است شما از یک منبع نور تک رنگ استفاده کنید. اغلب LEDها و البته همه لیزرها تک رنگ هستند که می توانند برای این منظور استفاده شوند. از طرف دیگر امکان استفاده از فیلترهای رنگی برای انتخاب رنگ مشخصی از یک لامپ یا منبع نور معمولی و وسیع الطیف هست که طبعا در این حالت مقداری از نور از دست می رود و بازدهی کمتری دارد. همچنین امکان تجزیه نور و ساخت دستگاهی به نام تکفام ساز یا مونوکروماتور هست که بیشتر برای مواقعی بکار می رود که نیاز به تنظیم رنگ یا طول موج باشد. در چنین سیستمی معمولا منشور یا توری و یک سیستم اپتیکی برای تجزیه نور و یک روزنه برای انتخاب رنگ مورد نظر بکار می رود. در این حالت هم هر چه بخواهیم طول موج باریک تری انتخاب کنیم یا رنگ خالص تری ایجاد کنیم طبعا بازدهی و شدت کمتر خواهد شد.

منتشر شده در ۹۹/۱۱/۲۹

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با