منابع اطلاعاتی آشنایی با قطعات اپتیکی

پرسش:

برای  طراحی یک سیستم اپتیکال نیازمند آشنایی بیشتر با قطعات اپتیکی مانند انواع منشور و سایر قطعات مشابه هستم با توضیحات و تصاویر لطفا مراجع به روز _ژورنال سایت_ مقاله_کتاب_پایان نامه_یا… معرفی بفرمایید. جهت آشنایی با کاربرد قطعات اپتیکال جدید و پایه

با احترام

پاسخ:

میزان آشنایی با قطعات اپتیکی به شدت به علاقه، نیاز، برنامه و سوابق شما در این زمینه دارد. مثلا در مورد منشور می توان چندین کتاب و درس کامل را مرور کرد و همچنان مسئله باز بماند. برای بکار گیری قطعات شما دو راه ممکن است برخورد کنید. راه اول بر اساس نیاز پروژه ای که مشغول هستید یا ایده ای که دارید، دنبال قطعه ای باشید و بر این اساس بخواهید با قطعات و عملکرد آنها آشنا شوید. راه دوم ممکن است شما سیستمی را می خواهید بررسی کنید و یا بشناسید و احیانا مهندسی معکوس کنید یا تعمیر کنید و یا به هر علت دیگر قصد تحلیل آن را دارید و به قطعاتی بر می خورید که می خواهید با عملکرد و نقش آنها در سیستم آشنا شوید.

در هر دو حالت دید عمومی از قطعات اپتیکی و اصول آنها برای شما مهم خواهد بود. اگر با قطعات اپتیکی سروکار دارید توصیه می کنم حتما یک کتاب اپتیک عمومی مثل فصلهای اپتیک هندسی کتاب های عمومی مثل هالیدی یا کتاب هشت را مروری کنید.کتابهای درسی برای شروع بهتر از مقاله ها یا داده های فنی هستند و دید شما را نسبت به عملکرد آنها باز می کنند. پس از آن کتابهای اپتیک بسیاری تالیف شده است که تعداد قابل توجهی از آنها ترجمه شده است. هر کتاب با روشی مباحث مشابه را مطرح کرده است. یکی از آن کتابها را در دسترس داشته باشید و مرتب مرور کنید. که برخی کتابهای اپتیک ترجمه شده نوشته مؤلفین زیر است: فاولز، هشت، پدروتی، اسمیت، جنکینز، و… . علاوه بر کتابها اغلب شرکتهای سازنده قطعات اپتیکی مثل نیوپورت، ملس گریوت، ادموند و دیگر شرکتها اغلب کاتالوگهای خوبی برای معرفی فنی تر قطعات دارند که می شود به آنها رجوع کرد.

در هر صورت سعی کنید با هر قطعه ای آشنا شدید آن را خوب در زندگی روزمره تان تمرین کنید و از زاویه شناختی که پیدا می کنید آن را بررسی کنید. اغلب لزومی ندارد آزمایشگاهی داشته باشید تا تجربه کنید. اگر خوب به اطرافتان نگاه کنید پر است از این قطعات و خوب می توانید آنها را بررسی کنید. چشم شما یکی از سیستمهای اپتیکی بسیار پیچیده و خاص است که می توانیn تجربه ها را با آن شروع کنید. دوربین عکاسی، ذره بین، عینک و بسیاری سیستمهایی که روزمره با آن سروکار داریم از قطعات اپتیکی بهره می برند.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با