واگرایی نور لیزر به صورت ۳۶۰ درجه

پرسش

من قبلا هم این سوال رو پرسیدم ولی جوابی نگرفتم.میخواستم ببینم چطور و با چه عدسی میتونم نور لیزر را در جهت عمود بر راستای تابش به صورت یک صفحه در بیارم؟ یعنی می خواهم مثل عدسی استوانه ای نور را طوری واگرا کنم که هم به اندازه ۳۶۰ درجه واگرا بشه وهم به اندازه ۹۰ درجه تغییر جهت داشته باشه درست مثل اینکه پرتو ورودی مثل یه خط عمود بر صفحه ای باشه که از واگرایی پرتو خروجی ایجاد شده.
واقعا ممنون میشم کسی کمکم کنه

 پاسخ:

برای اینکه یک صفحه نور عمود بر نور تابیده داشته باشید، روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به کیفیت قطعه اپتیکی، کیفیت باریکه تغییر می‌کند. در کل دو روش متفاوت برای چنین کاربردهایی وجود دارد. یکی با اپتیک که کل صفحه با هم ایجاد شود و دیگر با اسکن کردن نور لیزر. این دو شیوه برخورد را در ایجاد یک خط لیزر هم شاهد هستیم. بارکد ریدر در گوشی موبایل شما یک تصویر از کل بارکد را می‌گیرد و آنالیز می‌کند، در حالیکه بارکدریدر مغازه‌ها یک باریکه لیزر به سرعت حرکت می‌کند و شکل یک خط را می‌گیرد. در اولی برای آشکارسازی نیاز به یک CCD یا آرایه‌ای از آشکارسازها داریم و حجم اطلاعات معمولا بالا است و در دومی فقط یک آشکارساز کافی است و قطار اطلاعات به صورت زمانی تغییرات یک لکه لیزر با گذر از نواحی تاریک و روشن را می‌فرستد.

برای قطعه اپتیکی بهترین راه استفاده از یک مخروط صیقلی است که جزو قطعات اپتیکی متداول بازار نیست. بجز آن با چند  آینه استوانه‌ای نیز می‌توان کل صفحه را پر کرد.

راه حل اسکنر یا روبشگر بسیار دقیق‌تر و نسبتا ساده است. بدین صورت که آینه تختی در مسیر باریکه لیزر قرار می‌گیرد. این آینه روی موتوری که شافت آن در راستای باریکه نور است به نحوی نصب می‌شود که آینه با راستای باریکه زاویه 45 درجه می سازد. با چرخش آینه یک صفحه نور عمود بر مسیر باریکه لیزر ایجاد می‌شود. کیفیت و دقت به دقت در نصب آینه و لقی شافت موتور بستگی دارد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با