واگرایی نور لیزر

پرسش:
سلام من روی طرحی کار میکنم که نور لیزر واگرایی آن در فاصله 100متری و 1000متری زیاد است برای کاهش آن چه کنم و آیا نوع لیزر در واگرایی آن اثر بخش است و در صورت میل راه ارتباطی خود را بگذارید.

پاسخ:
واگرایی لیزر به دو پارامتر بستگی دارد. یکی نوع لیزر است. لیزرهای گازی که همدوسی بالایی دارند قابلیت این را دارند که همگرایی بیشتری را حفظ کنند. پارامتری که این ویژگی را توصیف می کند محدوده ریلی است که نشان دهنده فاصله ای است که واگرایی نور لیزر محسوس نیست.
ولی حتی بهترین کیفیت لیزر واگرایی ذاتی دارد که به طول موج بستگی دارد. پارامتر مهم دیگر قطر اولیه نور لیزر است. هرچه قطر اولیه نور لیزر بیشتر باشد، واگرایی کمتر خواهد بود. بدین معنا که اگر شما قصد داشته باشید نور لیزر را به فاصله در محدوده ریلی برسانید، نیازی به تغییری در آن ندارید ولی برای محدوده های بیشتر باید قطر اولیه افزایش یابد. روابط کامل برای محاسبه بهترین قطر اولیه متناسب با قطر نهایی در مقصد در کتاب‌های اپتیک موجود است. این نوع روابط در بخش‌های اپتیک باریکه بحث می شود.
جالب است که شخصی پیشنهاد داده بود همه مردم در یک زمان لیزر پوینتر خود را به سوی ماه هنگام اول ماه که هلال باریکی دارد بتابانند و انتظار داشت که ماه قرمز شود. آن شخص محاسبه کرده بود که چه تعداد لیزر 5 میلی وات می تواند تغییر رنگی در ماه ایجاد کند. ولی مشکل اینجاست که لیزر با قطر اولیه یکی دو میلیمتر در کره ماه چندین برابر قطر کره ماه را پیدا می کند. اگر بخواهیم این قطر کمترین مقدارش را در روی سطح ماه داشته باشد، باید قطر اولیه چندین متر بشود و بعد پرتوها موازی شوند. البته مشکلات ناشی از اعوجاجات و پراکندگی جوی را باید مجزا در نظر گرفت.

منتشر شده در ۱۳۹۹/۱۲/۲۶

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با