پیشنهاد فرستنده و گیرنده لیزر در فضای آزاد

 

پرسش: از آنجایی که در جنگ تبادل اطلاعات به صورت امواج الکترومغناطیسی ممکن است توسط بمب‌های الکترومغناطیسی یا انواع روش‌های جنگ الکترونیک دچار اختلال یا قطعی شود، داشتن روشی که بدون استفاده از تجهیزات پیچیده، بتواند اطلاعات را به مناطق دور بفرستد بسیار لازم و حیاتی به نظر می‌رسد. ایده من این است که با داشتن شبکه‌ای از فرستنده‌های نور لیزر و گیرنده آن که مثلا در هر 10 کیلومتر نصب شده باشد با ارسال و رله نور لیزر بدون استفاده از فیبر نوری، می توان اطلاعات را به مقصد رساند. ایده دیگر اینکه، برای کنترل تنگه‌های کوهستانی و مسیرهای صعب العبور یا مسیرهای مهم، می‌توان با فرستادن باریکه نور لیزر روی آینه‌های مختلف و دریافت آن عبور هر چیزی (مثل دشمن یا قاچاقچی‌ها) را که باعث قطع شدن پرتو شود شناسایی کرد. این روش برای کشف وسایل پرنده استیلت که سعی دارند با پرواز از میان موانع طبیعی مثل تپه‌ها و کوه‌ها بدون دیده شدن خود را به هدف برسانند هم ممکن است کارایی داشته باشد. قطع تصادفی پرتو توسط پرندگان و کم شدن برد پرتو در مه و گرد و غبار نقاط ضعف این روش است که با تاباندن چند باریکه موازی نور به طور همزمان که اندازه شیء را تخمین بزند و استفاده از پرتوی قوی‌تر در شرایط نامساعد جوی یا کم کردن فاصله پایگاه‌ها می‌توان بر آن فایق آمد. امیدوارم این ایده‌ها بکار بیاید، شاید هم، هم اکنون نیز از چنین روش‌هایی استفاده می‌شود و من بی خبرم.

 

پاسخ: از طرح ایده‌هایتان سپاسگزاریم. مورد اول مصادیقی از مخابرات فضای آزاد لیزری (Free Space Communication FSO) است که گروه‌های زیادی به خاطر همان ویژگی‌هایی که فرمودید و ویژگی‌های دیگر در تلاش هستند از مزایای آن استفاده کنند.

مورد دوم نیز به شکل ساده تا پیچیده استفاده می‌شود. نمونه این نوع کاربرد را غالبا در فیلم‌ها، در صحنه‌هایی که برای حفاظت از محلی از لیزر استفاده شده دیده می‌شود. این نوع کاربردها بر اساس انتشار نور لیزر با واگرایی کم است که در بسیاری از کاربردها نقش دارد و متناسب با نیاز و شرایط می‌توان از آن بهره برد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با