یک پرژکتور که محیط وسیعی در فاصله کم پوشش دهد.

پرسش: من مدتی است که در زمینه پردازش تصویر فعالیت و تحقیق می‌کنم. برای حل یکی از مشکلات مربوط به پردازش تصاویر سه بعدی نیاز به ساخت یک پرژکتور دارم که بتونم ماتریسی از نقطه‌ها (یک پترن مشخص) رو روی صحنه مورد پردازش منعکس کنم. ساخت پرژکتورهای خانگی نسبتا ساده هست اما من نیاز به یک پرژکتور دارم که محیط وسیعی در حدود 100متر مربع رو در فاصله نیم‌متر تا 10 متر پوشش بده. در حقیقت من یک دوربین با فاصله کانونی 2.8 میلیمتر دارم و می‌خوام پترن منعکس شده هم تقریبا در زاویه دید دوربین قرار بگیره. با اینکه وضوح یا فوکوس تصویر منعکس شده چندان اهمیت نداره اما وضوح نسبی در تمام صحنه می‌تونه به سرعت انجام کار کمک زیادی کنه. صحنه‌ای که من مشغول تصویربرداری و پردازش اون هستم انباری به ابعاد 20*10 متر و به ارتفاع حدود 15 متر هست. من نمیدونم از چه نوع عدسی‌هایی و با چه فواصل کانونی استفاده کنم؟! می‌تونید در آدرس زیر توضیحات کامل ساخت یکی از بهترین پرژکتورهای خانگی که در اینترنت یافتم رو مشاهده کنید:

http://www.instructables.com/id/DIY-Multimedia-LED-Projector/step21/Finishing-Touches/#intro

لطفا راهنمایی بفرمایید که چه عدسی‌هایی و با چه فواصل کانونی باید استفاده کنم؟با تشکر فراوان از همکاری شما.

 

پاسخ: برای ساخت پروژکتور یا هر سامانه اپتیکی دیگر باید طراحی اپتیکی شود که ترجیحا بهتر است در نرم افزارهای مناسب انجام گیرد. برای مشخص کردن نوع عدسی باید مسیر طراحی طی شود تا از انعطاف طراحی برای رسیدن به نیاز خود و با توجه به امکانات در دسترس بهره بگیرید. در لینک بالا سعی شده از امکانات موجود یعنی عدسی مربوط به پروژکتورهای قدیمی استفاده کند که لزوما با نیاز شما همخوان نیست.

نرم افزاری مثل زیماکس یا امثال آن نرم افزارهای متداولی هستند که برای طراحی اپتیکی بکار می‌روند. برای استفاده از آنها غیر از آشنایی با نرم افزار باید جزئیات مسئله روشن شود.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با