ایمنی لیزر

در کار با هر دستگاه و ابزاری باید ملاحظات ایمنی را در نظر داشت تا حادثه‌ای برای فرد استفاده‌کننده، افراد دیگر و همینطور ابزار رخ ندهد. باریکه لیزر به خاطر عدم واگرایی، جهتمندی و شدت بالای آن، در توان‌های نه چندان بالا می‌تواند به چشم آسیب برساند و در توان‌های بالا، علاوه بر آن، به پوست هم صدمه جدی وارد کند. لیزرهای توان بالا که امروزه در دسترس عموم هم قرار گرفته است می‌تواند حتی خطر آتش سوزی به دنبال داشته باشد. لیزر مورد استفاده در این آزمایش‌ها اغلب لیزر پوینتر یا لیزر دیودی مشابه آن است و توان کمی دارد. البته  این لیزرها هم می‌توانند برای چشم خطرناک محسوب شوند. لیزرها برحسب توان، انرژی، طول موج و طول زمان تابش دسته‌بندی شده‌اند. این دسته‌بندی‌ها بر اساس میزان خطر برای چشم و پوست ایجاد شده است:

–  لیزرهای طبقه 1 لیزرهای ایمن هستند که توان آنها بسیار کم است و استفاده از آن‌ها نگرانی ندارد. این لیزرها در برخی دستگاه‌ها بکار می‌روند و توانی در حدود میکرووات دارند. 

–  لیزرهای طبقه 2 در صورتی امن محسوب می‌شوند که به آنها خیره نشویم. 

– لیزرهای طبقه 3 که لیزر پوینتر نیز از این خانواده است، نباید به سمت چشم نشانه گرفته شوند. هرچند عکس العمل چشم می‌تواند جلوی صدمه جدی را بگیرد ولی به هیچ وجه نباید به آن خیره شد. 

– لیزرهای طبقه 4 لیزرهای خطرناک محسوب می‌شوند که توان تقریبی آنها حدود 500 میلی وات است. قبل از کار با لیزر باید مطمئن باشید که از خطرات آن آگاه هستید.

هیچگاه لیزر را به سمت چشم خود و دیگران نتابانید و جلوی تابش اتفاقی در اثر اتصال یا هر مورد دیگر را نیز بگیرید. در حین آزمایش‌ها مواظب باشید نور لیزر بدون کنترل شما به سطوح براق و بازتابنده برخورد نکند و در نتیجه از طریق بازتاب، ناخواسته به چشم کسی نتابد. مسئله ایمنی استفاده از لیزر مسئله مهمی است و سالانه تعداد زیادی از استفاده‌کنندگان به خاطر عدم رعایت اصول ایمنی که چندان پیچیده هم نیستند، دچار صدمات چشمی می‌شوند. این صدمات متاسفانه گاهی ممکن است منجر به کوری دایم نیز بشود بنابراین مواظب باشید و ریسک نکنید.در استفاده از لیزر مهمترین نکته، دقت کردن و ریسک نکردن و نیز رعایت اصول ساده کار با یک نور قوی است. 

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با