آینه

 

آینه یکی از قطعات اپتیکی است که بشر از دیرباز با آن سر و کار داشته است. سطح صاف و صیقلی آینه موجب بازتاب منظم نور تابیده شده به سطح، می‌گردد. سطح آینه ممکن است تخت یا کروی بوده و یا به شکل‌های مختلف دیگر انحنا داشته باشد. همچنین ممکن است سطح آینه دارای اعوجاج باشد. مهمترین نکته آن است که آینه دارای سطحی صیقلی باشد که بتواند نور تابیده شده را متناظر با نور ورودی بازتاب کند. البته آینه بازتاب کامل و ایده آل ندارد و بسته به نوع سطح و صیقلی که روی آن داده شده، می‌تواند بازتابی نزدیک 100% داشته باشد.

همانطور که گفته شد از نظر شکل، آینه می‌تواند تخت، کروی، دارای انحنای سهمی وار ، یا احیانا نامنظم و یا دارای اعوجاج باشد. از نظر جنس سطح نیز، هر سطح قابل صیقلی می تواند رفتار آینه‌ای داشته باشد. مثلا اگر یک فلز خوب صیقل خورده باشد مانند آینه عمل می‌کند. همچنین اگر روی یک سطح شیشه‌ای خیلی صیقلی، نور بتابانیم باز هم رفتار آینه‌ای خواهد داشت و در صورتیکه روی سطح این شیشه لایه‌ای از آلومینیوم یا نقره یا طلا پوشانده شود، یک آینه با بازتاب بالا خواهیم داشت. آینه‌هایی که به صورت روزمره استفاده می‌شوند، از شیشه‌ای تشکیل شده‌اند که پشت آن جیوه اندود شده است. جیوه روی سطح نمی تواند پوشش داده شود و به صورت مایع و سمی است که در پشت سطح چسبانده می‌شود و روی آن روکشی پوشانده می‌شود که آن را محفوظ کند، در نتیجه نور از سطح زیری شیشه که جیوه است مقدار زیادی بازتاب می‌کند، اما از سطح رویی شیشه نیز کمی بازتاب خواهد داشت. میزان بازتاب دوم شاید چندان مهم نباشد ولی در دقت های بالا، وجود این دو بازتاب مانع از بکارگیری چنین آینه‌ای در کارهای اپتیکی دقیق می‌شود. در آینه‌های دقیق‌تر، سطح بازتابنده، روی شیشه پوشانده می‌شود. ولی همانطور که روشن است چنین سطحی دوام خوبی ندارد به همین دلیل معمولا از روکش‌های دیگر برای افزایش دوام آینه استفاده می‌شود. دقت در نگهداری و استفاده از این آینه‌ها بسیار مهم است و باید سطح آنها را بدون اشاره دست و عوامل دیگر تنظیم و یا تمیز کرد، در غیر این صورت می‌تواند به سادگی روی آن خراش و یا آلودگی ایجاد شده و آینه را غیر قابل استفاده کند، درحالیکه سطح رویی آینه معمولی شیشه است و بدون ریسک صدمه به لایه بازتابنده می توان آن را تمیز کرد.

برای پوشش آینه اپتیکی که بازتاب از سطح رویی رخ می‌دهد، روکش‌های مختلفی بکار می‌رود. معمولا از زیرلایه شیشه‌ای به عنوان پایه استفاده می‌شود، چرا که صیقل بهتری خورده و از استحکام بیشتری برخوردار است. این زیرلایه به هر شکل که باشد، باید خوب صیقل دیده باشد چون هر خراش و ناصافی روی سطح می‌تواند به لایه‌ای که روی آن پوشانده می‌شود منتقل شود. روی این سطح شیشه‌ای معمولا در محیط خلا و به صورت تبخیری، لایه‌ای از آلومینیوم ، نقره یا فلزات دیگر نشانده می‌شود. اگر فلز نشانده شده آلومینیوم یا نقره باشد، تمام طیف طول موجی را بازتاب می‌کند اما اگر طلا یا مس لایه نشانی شود، بخشی از طول موج را بیشتر بازتاب کرده و رنگ آن زرد دیده می شود. برای دستگاهی مثل لیزر که شدت نور خیلی زیاد است، چنین لایه‌هایی مناسب نیستند چون تحمل توان بالای لیزر را ندارند. به همین دلیل لایه‌های دیگری که دیرگداز و سخت‌تر هستند به صورت چند لایه بکار می‌روند که با استفاده از تداخل نور، تنها طول موج مشخص لیزر را  با درصد معین بازتاب کنند. این نوع آینه‌ها را دیکروییک می‌گویند. چون به طور انتخابی، فقط برای طول موج خاصی بازتاب دارند. این نوع آینه ها علاوه بر لیزر- با طراحی مناسب – کاربردهای دیگری هم دارند. مثلا برای انتخاب طول موج عبوری، جداسازی خط‌های طیفی لیزر، ترکیب رنگ‌های مختلف و … می‌توان از این آینه‌ها استفاده کرد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با