آینه ثابت (FM)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

آینه یکی از ساده‌ترین قطعات اپتیکی است که همه با آن سروکار داریم.  در تابش  نور بر آینه تخت، مطابق با قانون بازتاب، پرتوهای تابش و بازتابش زوایای یکسانی را با خط فرضی عمود بر سطح آینه می‌سازند. لذا در صورتی که پرتوی به صورت مایل بر آینه تخت تابیده شود، از مسیر خود منحرف شده و با همان زاویه بازتابیده می شود. بر این اساس وظیفه اصلی آینه در آزمایش‌ها، منحرف کردن مسیر انتشار نور است که با تغییر زاویه آینه، این تغییر مسیر، در کنترل شما خواهد بود. دقت داشته باشید که به ازای هر چرخش در زاویه آینه، نور به اندازه دو برابر آن زاویه منحرف می‌شود. مثلا اگر آینه را 45 درجه بچرخانیم، نور تابیده به آن 90 درجه می‌چرخد.

چند نکته درباره آینه:

–       سطح بازتابنده آینه ممکن است رو یا پشت آینه باشد. آینه‌هایی که در خانه برای مصارف عمومی استفاده می‌شود سطح بازتابنده معمولا از جنس جیوه و در پشت آینه قرار دارد که با یک روکش از آن محافظت می‌شود و سطح رویی از همان شیشه شفاف است که بدون صدمه به لایه بازتابنده قابل تمیزکاری است. این نوع آینه برای مصارف اپتیکی دقیق مناسب نیست زیرا بازتاب مزاحمی از سطح رویی نیز وجود دارد. برای کارهای آزمایشگاهی دقیق باید لایه نشانی بازتابنده از رو باشد و یا سطح رو صیقلی شده باشد (مثل فلز براق یا سطوح صیقلی دیگر) که این کار سطح بازتابنده را به شدت حساس می کند و باید از آن محافظت شود.

–       آینه‌های آزمایشگاهی غالبا روی نگهدارنده‌هایی که بتواند آینه را در تمام جهات تنظیم کرد، نصب می‌شوند. این نگهدارنده‌ها آینه را با فنر روی پایه فشرده نگه می دارند و با سه پیچ و با کشیدن آینده به سمت جلو در دو جهت عمودی و افقی، می توان زاویه بازتاب را تنظیم کرد.

معرفی آینه موجود:

آینه‌ای که در دسترس شماست آینه تخت معمولی به قطر 20 میلیمتر  و ضخامت 1 میلیمتر است. ضخامت کم آینه کمک می‌کند که بازتاب اضافی از سطح خیلی برای کاربردهای آزمایشگاهی عمومی مزاحمت ایجاد نکند. نگهدارنده  آن دارای پایه آهنربایی است که می‌توان آن را روی سطوح فلزی افقی و یا حتی عمودی مثل وایت برد ثابت کرد و در جهت افق، تا 360 درجه، آن را چرخاند. این آینه با یک نوع خمیر به صفحه پشتی متصل شده که قابل انعطاف است  لذا برای تنظیم نسبتا دقیق زاویه آینه میتوانید از آن استفاده کنید.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       چون این قطعه دارای آهنربا است در صورت داشتن هرگونه معذوریت احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تنظیم آینه بهتر است آن را با دستمال لمس کنید.

–       هنگام تابش لیزر روی آینه مراقب باشید بازتاب لیزر متوجه چشم شما نباشد.

–       آینه را با دستمال نرم تمیز کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

آزمایش‌هایی از قبیل تداخل سنجی، فاصله سنجی، جهت دهی نور، ودیگر آزمایش‌هایی که در آن نیاز به تغییر و یا کنترل جهت نور لیزر است از این قطعه بهره می‌برند.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با