آینه چرخان (RM)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

 آینه یکی از ساده‌ترین قطعات اپتیکی است که همه با آن سروکار داریم.  در فرود  نور بر آینه تخت، مطابق با قانون بازتاب، پرتوهای تابش و بازتابش، زوایای یکسانی را با خط عمود فرضی بر سطح آینه می‌سازند. لذا در صورتی که پرتویی غیر عمود بر آینه تخت تابیده شود، از مسیر خود منحرف شده و با همان زاویه بازتابیده می‌شود. بر این اساس وظیفه اصلی آینه در آزمایش‌ها، منحرف کردن مسیر انتشار نور است که با تغییر زاویه آینه، این تغییر مسیر، در کنترل شما خواهد بود.

وقتی که توسط یک موتور، آینه‌ای را حول محور عمود بر آن بچرخانیم، اگر آینه نسبت به محور عمود بر سطح، انحراف قابل توجهی نداشته باشد، زاویه تابش تقریبا ثابت می‌ماند. درصورتیکه باریکه لیزر را به چنین آینه چرخانی بتابانیم، بازتاب یک دایره نورانی را ایجاد می‌کند. این دایره بسته به جهت چرخش آینه، می‌تواند راستگرد یا چپگرد باشد و با تنظیم سرعت چرخش می‌توانیم فرکانس چرخش را تنظیم کنیم. چنین آینه چرخانی در ایجاد یک دایره از یک لیزر بکار می‌آید و نوعی اسکنر دایره‌ای محسوب می‌شود. دقت کنید که به خاطر سرعت چرخش، چشم نقش ایجاد شده را به صورت یک دایره پیوسته می‌بیند. در حالیکه اگر با یک دوربین عکاسی، از این دایره عکس بگیریم فقط بخشی از دایره ثبت می‌شود که اندازه آن بستگی به سرعت چرخش آینه و سرعت عکسبرداری دارد. اگر بخواهیم از دایره، عکس کاملی بگیریم باید مثل حالت مشاهده با چشم، برای مدتی، که حداقل زمان یک دور کامل چرخش آینه است، دریچه دوربین باز باشد.

معرفی آینه چرخان موجود:

آینه ای که در دسترس شماست آینه تخت معمولی به قطر 20 میلیمتر  و ضخامت 1 میلیمتر است. نگهدارنده  آن دارای پایه آهنربایی است که می‌توان آن را روی سطوح آهنی افقی و یا حتی عمودی مثل وایت برد ثابت کرد و در جهت افق، تا 360 آن را چرخاند. برای چرخش این آینه از یک موتور الکتریکی استفاده شده است. برای راه انداختن موتور نیاز به یک آداپتور دارید که بتوانید با آن سرعت چرخش موتور را کنترل کنید.

قطعه کد VS مدار طراحی شده برای تغذیه موتور به منظور کنترل سرعت آن است. همچنین قطعه کد PS نیز آداپتور مناسب برای این مدار و موتور است.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       چون این قطعه دارای آهنربا است، در صورت داشتن هرگونه معذوریت احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       آینه را با دستمال نرم تمیز کنید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تنظیم آینه بهتر است آن را با دستمال لمس کنید.

–       هنگام تابش لیزر روی آینه، مراقب باشید بازتاب لیزر متوجه چشم شما نباشد.

–       قبل از روشن کردن موتور به خصوص در سرعت‌های بالا، حتما از نصب مناسب آینه و استقرار نگهدارنده روی سطح فلزی اطمینان حاصل کنید.

–       در صورتی که می‌خواهید آینه را در وضعیت مشخصی ثابت نگه دارید، می‌توانید به جای استفاده از آهنربا، قطعه را روی یک پایه محکم کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

این قطعه در واقع یک اسکنر دایره‌ای نیز محسوب می‌شود که علاوه بر آنکه می تواند دایره‌ای از نور لیزر ایجاد کند و با تلفیق با یک چرخش دیگر نقش‌های مختلفی ایجاد کند، می‌تواند به عنوان اسکنر برای کاربردهای مختلف بکار رود.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با