اسکنر (روبشگر) (SC)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

اسکنر یا روبشگر لیزر از جمله وسیله‌هایی است که در تکنولوژی امروزی کاربرد زیادی پیدا کرده است. این وسیله معمولا از آینه یا آینه‌هایی تشکیل شده است که با چرخش آن نور لیزر بازتابیده به صورت یک خط جاروب میشود. البته ممکن است قطعه روبشگر به جای آینه منشور یا قطعات دیگر باشد. اگر نور لیزر روی محور چرخش آینه بیفتد، نور بازتابی قطاعی از یک دایره را ایجاد می‌کند. زاویه این قطاع به وضعیت آینه بستگی دارد. مثلا اگر یک آینه با چرخش خود قطاع روبش را ایجاد کند، زاویه آن 180 درجه می‌شود. اگر آینه‌ها روی یک چند وجهی نصب شده باشند، زاویه قطاع کمتر می‌شود. اسکنرها در دستگاه‌های مختلف مثل بارکد ریدر، فاکس، پروژکتور لیزری و همینطور توزیع نور لیزر روی موضع کاربرد دارند. اسکنر از نور لیزر یک خط تولید می‌کند که در واقع یک نقطه متحرک است و چشم ما آن را به صورت خط پیوسته می‌بیند. اگر سرعت روبش را کم کنیم، نقطه متحرک را می‌بینیم. خط حاصله شبیه خطی است که از روش‌های دیگر مثل تاباندن نور لیزر به عدسی استوانه‌ای و میله شفاف ایجاد می‌شود ولی اگر از خط ناشی از اسکنر با دوربین عکاسی با سرعت مناسب عکس بگیریم یک لکه نورانی می‌بینیم ولی از عکسبرداری از خط ناشی از میله شفاف در هر سرعت عکسبرداری، یک خط می‌بینیم. از اسکنر در اندازه‌گیری‌های دقیق استفاده می‌شود.

یک نکته درباره اسکنر:

–       موفقیت اسکنر در ایجاد یک خط منظم محوری بودن چرخش آن است.

معرفی اسکنر موجود:

اسکنر موجود از یک آینه تخت تشکیل شده است که در راستای محور چرخش یک موتور نصب و قادر به چرخش است. این اسکنر زاویه روبش 180 درجه دارد که برای کاربردهای متداول مناسب نیست ولی آزمایش‌های جالبی را می‌توان با آن انجام داد.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       برای بهترین نتیجه باید آینه دقیقا روی محور چرخش موتور نصب شده باشد و همینطور کاملا عمود بر صفحه چرخش باشد.

–       قطعه نگهدارنده دارای آهنربا است، در صورت هرگونه ملاحظه‌ای باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید.

–       هنگام تاباندن لیزر به اسکنر نکات ایمنی را در نظر بگیرید.

–       آینه را با دستمال نرم تمیز کنید.

–       برای راه اندازی موتور بهتر است از مدار تنظیم دور موتور (کد VS) استفاده کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

از اسکنر در آزمایش‌های مختلف برای اندازه‌گیری ابعاد اجسام، بارکد ریدر، ایجاد خط، فاکس و دیگر آزمایش‌ها و کاربردها می‌توان استفاده کرد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با