توری پراش بازتابی (RG)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

توري پراش يكي از قطعات اپتيكي است که بر اساس پديده پراش، نور را تجزيه مي‌كند. به همین دلیل بيشترين كاربرد توري پراش براي پاشندگي نور است و در طيف‌سنج‌ها و طيف‌نماها به كار مي‌رود. توری از خطوط تاریک و روشن  ریز و نزدیک به یکدیگر و یا از پستی و بلندی‌های شفافی ایجاد می‌شود که در تطابق با نظریه  پراش، طول موج‌های مختلف را از هم جدا می‌کند. در صورتیکه نور ليزر را به طور عمودي به توري پراش بتابانيم، چند لکه با روشنایی‌های متفاوت روی پرده مشاهده می‌شود. لكه اصلي که در راستای باریکه فرودی روی پرده می‌تابد را مرتبه صفر و لكه‌هاي ديگر را مرتبه‌هاي يك و دو و…می‌نامیم. موقعيت اين لكه‌ها به زاویه تابش نور به توری، طول موج نور و تعداد خط حک شده روی توری بستگی دارد. با توجه به وابستگي  پراش به طول موج، انتظار داريم طول موج‌هاي مختلف در زاويه‌هاي مختلفي پراشيده شوند و در نتيجه طيفي از نور تشکیل شود. در تابش عمودی، رابطه زیر میان طول موج و مرتبه پراش و فاصله خط‌ها برقرار است:

a sin(α) = m λ

در حالت کلی، توری‌ها در دو نوع بازتابی و عبوری ساخته می‌شوند. در توری‌های بازتابی، نور پس از برخورد به سطح بازتاب‌کننده دارای شیار و بازتابش از آن، پراشیده می‌شود و در نمونه‌های عبوری، نور در خلال عبور از توری پراشیده خواهد شد. توری‌های بازتابی غالباً با لایه نشانی یک سطح آینه‌ای در پشت آن ایجاد می‌شوند. از آنجا که در طیف سنجی به دقت بالایی در پاشندگی و تفکیک طول موج‌ها از یکدیگر نیاز است، معمولاً زیر لایه توری‌های بازتابی شیشه‌ای است که ضخامت کافی برای جلوگیری از انعطاف و تغییر شکل آن‌ها داشته باشد. هر چند برای ساخت توری‌های بازتابی روش‌های مختلفی موجود می‌باشند، اما روش فوق، به ویژه برای ساخت توری‌هایی که به صورت یک قطعه اپتیکی ایجاد شده و در طیف سنجی به کار می روند، مناسب است.

توری پراش بازتابی موجود:

در اغلب آزمایش‌های روزمره ، همچنین در آزمایش‌های این سایت هم، می‌توانید از قسمتی از یک CD یا DVD به عنوان توری پراش بازتابی استفاده کنید. البته در این قطعات، شیارها خمیده هستند ولی در صورتیکه قطعه کوچکی از قسمت بیرونی CD انتخاب شود، انحنای موجود قابل صرف‌نظر است و این قطعه می‌تواند به عنوان توری بازتابی استفاده شود.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       برای استفاده از این قطعه، از پایه مربوطه استفاده کنید.

–       چون این پایه دارای آهنربا است، در صورت هرگونه معذوریت، احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–     به هیچوجه به توری دست نزنید زیرا به سادگی صدمه می بیند.

–       توری را تمیز نکنید. حتی دستمال نرم نیز می تواند به آن آسیب برساند.

–       برای برطرف کردن گرد و غبار بهتر است از فوتک استفاده کنید و در صورتیکه کثیفی برطرف نشد از قسمت سالم آن استفاده کنید.

–        در کار با توری پراش بهترین کار جلوگیری از کثیف شدن توری است  زیرا تمیز کردن آن حساس و دشوار است.

–       البته در CD ها روکش شفافی روی شیارها کشیده شده است که آن را مقاوم‌تر می‌کند، بطوریکه می‌توان با دستمال نرم و احیانا شستشو نیز آن را تمیز کرد. توجه داشته باشید که بهترین تجربه در تمیزکاری قطعات اپتیکی و خصوصا توری پراش در صورت داشتن روکش، ابتدا جلوگیری از حضور ذرات و کثیفی و سپس برطرف کردن آن قبل از دستمال کشیدن  و در نهایت شستشوی CD با آب صابون رقیق و خشک کردن با دستمال نرم است.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

آزمایش‌هایی که پراش نور در آن تجربه می‌شود، می‌تواند از توری بازتابی بهره برد. در طیف سنجی و طیف نمایی و همینطور بررسی تعداد خط حک شده روی توری از این توری استفاده می شود.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با