توری رانکی (MO)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

توری رانکی، نوعی توری است که تعداد خط تاریک و روشن آن به اندازه‌ای نیست که بتواند پراش ایجاد کند ولی بقدری است که فاصله خطوط آن با چشم به سادگی قابل تفکیک نیست. معمولا این توری‌ها از حدود یکی دو خط در میلی‌متر تا حدود چند صد خط در میلی‌متر را در خود جای داده‌اند. ساخت این توری‌ها معمولا با روش‌های لیتوگرافی روی فیلم‌های مخصوص یا برای دستیابی نتیجه بهتر، روی شیشه انجام می‌گیرد. برای تعداد خط کم می‌توان آن را توسط کامپیوتر رسم و روی طلق شفاف چاپ کرد. این نوع توری نقشی در پراش ایجاد نمی‌کند و رتبه‌های پراش بطور خیلی فشرده در مرکز جمع می‌شوند ولی با برهم‌نهی دو توری با زاویه کم، می‌توانیم شاهد ایجاد نوارهای مویره (ماره) باشیم.

نقش‌های مویره (ماره) را در زندگی روزمره در حالت‌هایی مثل پرده‌هایی که روی هم می‌افتند یا نرده‌ها و یا حتی در برخی فیلم‌ها و عکس‌ها شاهد هستیم. فاصله نوارهای مویره (ماره) ایجاد شده، به فاصله خط‌های توری و زاویه دو توری وابسته است.

جالب است که بدانید در این ساختارهای تناوبی و راه راه فشرده ، پدیده‌ای مشابه تداخل نور اتفاق می‌افتد. شباهت نوارهای ایجاد شده در این آزمایش با تداخل نور در این است که اگر دو جبهه موج را در یک زاویه خاص با هم تداخل دهیم، در آنجا هم نوارهای تداخلی فاصله‌ای پیدا می‌کنند که به طول موج نور و زاویه دو باریکه بستگی دارد. در اینجا هم فاصله نوارها به فاصله  خطوط توری (که اینجا شبیه طول موج نور عمل می‌کند) و زاویه تلاقی دو توری بستگی دارد.

توری رانکی موجود:

توری موجود پس از رسم خط‌ها در کامپیوتر با چاپ روی طلق شفاف ایجاد شده است. هرچند بسیاری از کاربردهای وافعی این ابزار نیاز به فاصله خطوط فشرده‌تری دارد ولی پدیده‌های جالبی با همین توری‌ها قابل مشاهده است. روی سطح چاپ شده چسبی کشیده شده است تا در اثر تماس با دست یا توری دیگر صدمه نبیند.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       این توری را می‌توانید با دستمال نرم تمیز کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

بررسی نقش‌های مویره (ماره) ایده‌های جالب و دید روشنی از مفهم و تداخل ایجاد می‌کند. البته این نقش‌ها کاربردهای فراوانی دارند که در کار با آن‌ها می‌توان با برخی آشنا شد. برای بسیاری کاربردهای دقیق‌تر نیاز به توری رانکی دقیق‌تر و فشرده‌تر است.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با