توری پراش (DG)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

توری پراش یکی از قطعات اپتیکی است که کاربردهای مختلفی دارد و مطالعه آن اهمیت دارد. همانطور که از اسم آن پیداست توری دارای شیارهایی است که وظیفه پراش نور را به عهده دارد. تعداد این شیارها معمولا بسیار زیاد و حدود هزار خط در میلی‌متر است. هرچه تعداد خطوط زیادتر باشد و یا به عبارتی فاصله خطوط کمتر باشد زاویه پراش بیشتر می‌شود. زاویه پراش به طول موج هم بستگی دارد و طول موج‌های بلندتر زاویه پراش بیشتری دارند که در طیف سنج‌ها از این ویژگی استفاده می‌شود. یعنی مثلا اگر لیزر قرمز و لیزر سبز را به توری بتابانیم نور لیزر سبز در زاویه کمتری نسبت به نور لیزر قرمز منحرف می‌شود. از توری پراش علاوه بر طیف سنجی برای انحراف نور نیز استفاده می‌شود.

نکاتی درباره توری پراش:

–       توری‌های پراش ممکن است عبوری یا بازتابی باشند. سی‌دی کامپیوتر با توجه به شیارها تداعی نوعی توری پراش بازتابی را می‌کند البته به شرطی که بخش کوچکی از آن را انتخاب کنیم و از انحنای خطوط صرف‌نظر کنیم.

–       توری پراش غالبا به روش هولوگرافیک تهیه می‌شوند ولی تعداد خط کمتر را ممکن است با حک کردن خط روی استیل براق نیز ایجاد شود.

–       توری عبوری ممکن است به صورت عکاسی یا هولوگرافی به شکل خطوط تاریک و روشن و یا خطوط روشن با ضریب شکست متناوب ایجاد شود.

معرفی توری پراش موجود:

توری پراش موجود از نوع رپلیکا و هولوگرافیک با تعداد حدود 1200 خط در میلیمتر است. این توری برای موارد مختلف آزمایشگاهی از قبیل طیف‌سنجی و انحراف نور و جدا کردن طیف کاربرد دارد.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       به هیچ‌وجه روی توری پراش دست نزنید و حتی با دستمال پاک نکنید.

–       سعی کنید پس از استفاده قطعه را در کیسه خود قرار دهید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

آزمایش‌هایی از قبیل طیف‌سنجی و همینطور بررسی پراش و تخمین تعداد خطوط حک شده و کاربردهای انحراف نور لیزر از این قطعه استفاده می‌کنند.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با