شیار (SL)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

منظور از شیار روزنه عمودی و خطی باریکی است که معمولا پهنای آن در حدود میکرومتر تا میلی‌متر است و نوری که از آن عبور می‌کند، پراشیده می‌شود. اگر نور از یک روزنه بزرگ عبور کند به سختی متوجه پراش می‌شویم و سایه‌ای از پنجره روی پرده ایجاد می‌کند ولی اگر با دقت به لبه‌ها نگاه کنیم، در شرایط مناسب آثار پراش نور را می‌بینیم. این اثر جلوی یک مرز دقیق برای سایه را می‌گیرد و سایه نقش محوی پیدا می‌کند. حال اگر دو لبه به هم نزدیک شوند و پنجره به صورت یک شیار درآید، این نقش‌های پراش لبه در هم ادغام می‌شود و شاهد پدیده جالب پراش از شیار خواهیم بود که هرچه دو لبه به هم نزدیک‌تر شوند قسمت روشن روی پرده بر خلاف انتظار گسترده‌تر می‌شود و در دو طرف آن، نوارهای تاریک و روشن دیده می‌شود.

نکاتی درباره شیار:

–       شیار باید پهنای کمی داشته باشد تا نقش پراش را نشان دهد.

–   لبه‌های شیار نقش زیادی در شکل نقش پراش دارند و برای بدست آوردن نقش منظم باید لبه‌ها خیلی دقیق و صاف و موازی یکدیگر باشند. غالبا از دو تیغ نو و سالم برای این منظور استفاده می‌شود و برای تنظیم فاصله بهترین ابزار استفاده از پراش نور است.

معرفی شیار موجود:

شیار موجود از دو تیغ که بطور موازی به فاصله کمی از هم قرار دارند، تشکیل شده است. این شیار ممکن است برای نماش اثر پهنای شیار بطور کاملا موازی درست نشده باشد و از بالا به پایین پهنا متفاوت باشد. در این صورت به هر قسمت از شیار که نور بتابد اثر پراش مربوط به آن پهنا دیده می‌شود.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تابش لیزر روی قطعه مراقب باشید بازتاب آینه‌ای لیزر از سطح متوجه چشم شما نباشد.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

در آزمایش‌های پراش از شیار استفاده کنید.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با