طیف نما (SP)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

وقتی که نور خورشید از یک شیشه قرمز عبور می‌کند، قرمز دیده می‌شود و اگر از شیشه سبز عبور کند سبز دیده می‌شود و همینطور برای بقیه شیشه‌ها همینطور عمل می‌کند. یعنی در نور خورشید رنگ‌های مختلف وجود دارد.  اگر نور خورشید را از یک منشور عبور دهیم، رنگ‌ها را از بنفش تا قرمز می بینیم. منشور و توری پراش با روش‌های مختلف نور را به اجزای طیفی آن تجزیه می‌کنند. طیف نما وسیله‌ای است که نور را به اجزای طیفی آن تجزیه می‌کند و در ساده‌ترین شکل شامل قطعه‌ای مثل منشور یا توری پراش است که نور را پاشنده کند و به اجزای طیفی آن تجزیه کند و همینطور شامل یک شیار باریک است که نور ورودی از آن عبور کند. این دو عناصر اصلی طیف‌نما هستند که در ساده‌ترین طیف‌نما باید وجود داشته باشند. در طیف نماهای پیچیده‌تر یا در طیف‌سنج‌ها قطعات اپتیکی دیگر و آشکارسازها وظیفه بهبود کیفیت طیف و ثبت طیف را به عهده دارند. وظیفه شیار جلوگیری از برهم نهی اجزای طیف است. ممکن است خود منبع نور باریک باشد و نقش شیار را بازی کند که در این صورت با منشور یا توری تنها نیز می‌توان طیف را جدا کرد. برخی منابع نوری مثل خورشید یا لامپ فیلامنتی طیف پیوسته‌ای دارند و اثر گذاشتن شیار محسوس نیست ولی برخی دیگر مثل لامپ‌های کم مصرف یا کلا لامپ‌های گازی طیف گسسته دارند و با باریک کردن شیار خط‌های طیفی باریک‌تر می‌شوند.

نکاتی درباره طیف نما:

–       هرچه شیار طیف نما باریک‌تر باشد طیف‌های باریک‌تری را نشان می دهد البته با شدت نور کمتر.

–       در عوض با پهن کردن شیار شدت نور بیشتر و پهنای طیف پهن‌تری داریم که گاهی آنقدر پهنای طیف زیاد می‌شود که دیگر نمی‌توان خط‌های طیفی را از هم جدا دید.

–       شاید بهترین تمرین با طیف نما مشاهده طیف لامپ‌های رنگی مختلف کم مصرف و مهتابی باشد که جلوه خاصی به خاطر خطوط کاملا غیرمنتظره در هر کدام دارد.

–       مشاهده طیف رنگ‌های مختلف در نمایشگر کامپیوتر خصوصا وقتی با نرم افزاری مثل پینت رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شود، نیز دیدنی است.

معرفی طیف نمای موجود:

طیف نمای موجود ابتدایی‌ترین طیف‌نمای ممکن است که حداقل قطعات لازم را دارد. در این طیف نما توری پراش بازتابی برای تجزیه نور استفاده شده است که اتاق تاریک آن یک لوله است که مسیر ورودی با یک شیار تجهیز شده است و در مقابل توری پراش یک روزنه برای مشاهده طیف تعبیه شده است. البته زاویه قرارگیری توری پراش متناسب با تعداد خط توری و زاویه پراش آن تنظیم شده است تا بتوان طیف را عمود بر لوله مشاهده کرد. با وجود سادگی این طیف نما قادر است که طیف منابع نوری را به خوبی تجزیه کند و از آن جالب‌تر اینکه با قرار دادن دریچه دوربین تلفن همراه خود می‌توانید از طیف عکس هم بگیرید و عکس را به کامپیوتر منتقل کرده و حتی طیف را رسم کنید.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       مواظب باشد داخل لوله گرد و غبار و آشغال وارد نشود و هنگامی که استفاده نمی‌کنید درپوش روزنه دید را ببندید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

با استفاده از طیف‌نما می‌توانید طیف منابع نوری مختلف و یا طیف نور سفید وقتی که از اجسام شفاف مختلف عبور می‌کند را مشاهده کنید و وارد دنیای دیگری که توسط چشم قابل مشاهده نیست بشوید.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با