عدسی همگرا (LE)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

عدسی همگرا به سه صورت تخت-کوژ، دو کوژ و کوژ-کاو  ساخته می‌شود. در این نوع عدسی، قسمت‌های انحنا دار بخشی از یک کره هستند و خطی که از مرکز این کره می‌گذرد محور اصلی عدسی را تشکیل می‌دهد. این عدسی پرتوهای تابیده به خود را همگرا می‌کند یعنی اگر یک دسته پرتو موازی به عدسی بتابانیم، پرتوها هنگام عبور از آن شکسته شده و در نقطه‌ای به نام کانون عدسی یکدیگر را قطع می‌کنند. کانون عدسی همگرا حقیقی است. به این عدسی، عدسی مثبت هم می‌گویند زیرا کانون و فاصله کانونی آن مثبت و حقیقی است. کانون حقیقی به این معنا است که کانون بعد از عدسی قرار دارد و در طرفی از عدسی است که در آن چشمه نور وجود ندارد.

ذره بین از جمله عدسی‌های همگرای متداول است که همه با آن سروکار داریم. علاوه بر این عدسی های همگرا به صورت تک یا مجموعه در سیستم‌های تصویرساز مثل دوربین عکاسی بکار می‌روند. عدسی‌های آزمایشگاهی هم ممکن است به صورت تک یا مجموعه عدسی بکار روند که غالبا برای جلوگیری از بازتاب ناخواسته، پوششی (معمولا به رنگ ارغوانی ملایم) روی آن‌ها کشیده می‌شود. به همین علت، با اینکه این پوشش‌ها مقاوم هستند اما نباید سطح عدسی‌ها را مثل یک شیشه ساده پاک کرد و تمیز کردن آ‌ن‌ها باید به نحوی باشد که به پوشش‌ها صدمه نزند.

عدسی همگرای موجود:

عدسی موجود صرفا یک ذره‌بین ساده است که برای نمایش بسیاری پدیده‌ها و آشنایی با ویژگی‌های عدسی‌ها مناسب است. شما می‌توانید از عدسی‌های دیگر مثل عدسی عینک یا عدسی دوربین عکاسی نیز برای آزمایش‌ها استفاده کنید. البته باید برای آزمایش‌ها نگهدارنده مناسبی عدسی را مستقر کند.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       چون نگهدارنده عدسی دارای آهنربا است در صورت داشتن هرگونه معذوریت احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       عدسی را با دستمال نرم و به آرامی تمیز کنید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تنظیم عدسی بهتر است آن را با دستمال  لمس کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

در آزمایش‌هایی که تصویرسازی یا متمرکز کردن نور لازم باشد می‌توان از عدسی استفاده کرد. در مورد لیزر که نسبتا متمرکز است، می‌توان با کانونی کردن آن توسط عدسی به لکه خیلی ریزتری دست یافت که به علت افزایش زیاد چگالی انرژی کاربرد فراوانی در حکاکی و کاربردهای دیگر دارد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با