عینک ایمنی (SG)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

کار با لیزر همانطور که لذت بخش است و قابلیت‌های زیادی ایجاد می‌کند، می‌تواند خطرناک هم باشد. نور لیزر به خاطر جهتمندی و شدت بالای آن که در ابعاد کوچکی متمرکز است می‌تواند برای چشم بسیار خطرناک باشد و در صورت عدم توجه به نکات ایمنی انسان را دچار کوری دایمی کند. خوشبختانه لیزرهای موجود در بسته‌های آموزشی غالبا در ناحیه مرئی هستند و غالبا توان بالایی ندارند. وقتی که نور لیزر دیده شود غالبا عکس العمل چشم برای محافظت از اغلب لیزرها کافی است. ولی برای لیزرهای پرتوان‌تر مثل لیزر سبزی که در دسترس شما است، مقررات استفاده از آن را با عینک محافظ مجاز می‌کند. عینک محافظ نور لیزر باید از طرفی راحت باشد و از طرف دیگر نور تند لیزر را کاهش دهد به نحوی که نگاه کردن به نور لیزر وقتی که به سطوح روشن می‌تابد، چشم را آسیب نزند. همچنین باید عینک به گونه‌ای باشد که شدت نور لیزر را کاهش دهد ولی دید را کم نکند تا بتوان اطراف و آزمایش را مشاهده کرد.

نکاتی درباره عینک ایمنی:

–       عینک ایمنی فقط برای طول موج و یا رنگ مشخص شده کاربرد دارد و نمی‌توان از آن برای انواع لیزرها انتظار کارکرد داشت.

–       عینک ایمنی برای هر طول موجی با عددی که نشان دهنده چگالی اپتیکی برای کاهش شدت نور برای آن رنگ است مشخص می شود که طبق مقررات بر اساس توان لیزر باید انتخاب شود.

معرفی عینک ایمنی موجود:

عینک ایمنی موجود برای طول موج 532 ناومتر که مربوط به لیزر سبز رنگ است طراحی شده است. این عینک برای لیزر موجود چگالی اپتیکی کافی برای کاهش شدت در محدوده ایمن را دارد. البته لازم به ذکر است که این به هیچ‌وجه نباید وقتی که عینک روی چشم است مستقیم به لیزر نگاه کرد.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       هنگام تابش لیزر مواظب باشید نور لیزر متوجه چشم شما نشود.

–       به هیچوجه حتی با عینک ایمنی به نور لیزر خیره نشوید.

–       سطح عینک را با دستمال نرم تمیز کنید چون خش پذیر است.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

در تمام آزمایش‌هایی که در آن لیزر سبز بکار می‌رود باید از عینک ایمنی استفاده کنید.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با