فیلتر فلوئورسانت (FF)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

برخی مواد خاصیت فلورسانس دارند. این مواد را در طبیعت می‌بینیم و همینطور با شناخت از چگونگی عملکرد آن‌ها به شکل وسیعی برای کابردهای مختلف از جمله لیزر، این مواد به صورت آزمایشگاهی و صنعتی تولید می‌شوند. ویژگی اصلی این مواد آن است که با تاباندن نور مناسب می‌توانند نوری جدید به رنگ دیگر تولید و تابش کنند. مثلا موادی که در بعضی قسمت‌های اسکناس یا اوراق بهادار دیگر گذاشته می‌شود و فقط با نور فرابنفش دیده می‌شوند از این نوع هستند. وقتی که نور لیزر سبز را به اجسام مختلف بتابانیم فقط نور سبز را می‌بینیم که با شدت‌های مختلف عبور یا بازتاب می‌کند. این تغییر شدت به خاطر جذب نور سبز توسط آن جسم است. در صورتیکه وقتی این نور را به ماده فلورسانس مناسب بتابانیم، رنگ دیگری مثلا زرد یا نارنجی در طول موج بلندتر می‌بینیم. نور لیزر طیف باریکی دارد ولی طیف فلورسانس پهن است و در جهات دیگر نیز تابش دارد. پدیده فلورسانس را بشر از دیرباز مشاهده می‌کرده است ولی شناخت آن مربوط به قرن گذشته است. این پدیده به ترازهای چرخشی و ارتعاشی ملکول‌های تشکیل‌دهنده جسم مربوط است.

نکاتی درباره فیلتر فلورسانس:

–       مواد مختلفی ممکن است خاصیت فلورسانس داشته باشند که با تاباندن نور لیزر به آن‌ها شاید بتوانید برخی از آن‌ها را شناسایی کنید.

–       این مواد ممکن است شفاف یا غیر شفاف باشند.

–       ماده فلورسانس به شرطی تابش فلورسانس می‌کند که نور به آن بتابد و در ناحیه طول موج آن نور جذب داشته باشد.

–       اغلب رنگ‌هایی که در زندگی روزمره به آن‌ها رنگ فسفری گفته می‌شود و جلوه خاصی دارند، واقعا فسفری نیستند و می‌توانند تابش فلورسانس داشته باشند.

–       تابش فلورسانس با قطع نور تحریک کنند، قطع می‌شود. ولی تابش فسفرسانس پس از قطع نور نیز به تابش خود ادامه می‌دهند مثل شب نما یا کرم شب‌تاب.

معرفی فیلتر فلورسانس موجود:

فیلتر فلورسانسی که در اختیار دارید از میان مواد مختلف برای تحریک با نور سبز لیزر انتخاب شده است. این فیلتر با نور محیط نیز تحریک می‌شود و با قراردادن در یک محیط روشن شاهد درخشانی لبه آن هستیم که همان تابش فلورسانس است.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       این قطعه را می‌توانید در نگهدارنده قرار دهید و با تثبیت آن آزمایش انجام دهید.

–       از آنجا که جنس این فیلتر خش‌پذیر است حتما هنگامی که استفاده نمی‌کنید، آن را در بسته خود جا دهید.

–       به هیچ وجه به سطح فیلتر دست نزنید.

–       برای پاک کردن از دستمال نرم استفاده کنید، هر چند که تمیز نگه داشتن و عدم نیاز به پاک کردن بهترین پیشنهاد برای دوام قطعه است.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

آزمایش طیف سنجی فلورسانس آزمایش جالبی است که دید خوبی از مواد فلورسانس می‌دهد.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با