قطبشگر (PO)

 

قبل از بکار بردن قطعه، حتما این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

مقدمه:

قطبشگر قطعه‌ای است که نور غیرقطبیده را قطبیده می‌کند. این قطعه ممکن است از روش‌های مختلف درست شود ولی متداول‌ترین قطبشگرها همانی است که معمولا در عینک‌ها و آزمایش‌های ساده بکار می‌رود. در این نوع قطبشگر، نوعی ناهمسانگردی جذبی وجود دارد. این به معنای آن است که این نوع قطعات در دو راستای مختلف (عمود برهم) ضریب جذب مختلفی دارند یعنی اگر نوری با میدان الکتریکی (قطبش) در یک راستا، جذب این ماده شود، نور در راستای عمود بر آن، عبور خواهد کرد. این قطعات را دیکروییک نیز می‌نامند. در نتیجه این قطعات کمی تیره خواهند بود چون قرار است بخشی از نور غیر قطبیده را جذب کنند. البته این نوع قطبشگر، نور قطبیده خطی ایجاد می‌کند. چشم انسان به قطبش نور حساس نیست و در نتیجه ما با چشم خود، فقط شاهد کاهش شدت نور هستیم و برای اطمینان از قطبیده بودن نور به شواهد دیگری نیاز داریم.

روش‌های دیگری نیز برای ایجاد نور قطبیده است که از برخی از آن‌ها برای ساخت قطبشگرها استفاده می‌شود. به عنوان مثال بلورهای دو شکستی می‌توانند دو پرتو ایجاد کنند که هر دو قطبیده‌اند و در کاربردهای دقیق آزمایشگاهی از این پدیده برای ایجاد نور قطبیده استفاده می‌شود. علاوه بر این، نور بازتابیده از سطح صیقلی غیر فلزی تحت زاویه بروستر و همچنین نور پراکنده شده توسط ذرات نیز قطبیده هستند اما  کمتر انتظار ساخت قطعه از آن‌ها می‌رود.

قطعه موجود:

قطبشگر موجود از نوع دیکروییک است که اغلب در عینک‌ها و آزمایش‌های ساده برای ایجاد نور قطبیده بکار می‌رود. این نوع قطبشگرها از جنس مواد پلیمری هستند که رشته‌های بلند آن‌ها در جهت راستای ملکول نور را جذب و در جهت عمود بر آن، نور را از خود عبور می‌دهند. این قطعه روی قرصی از پلکسی نصب شده تا بتوان آن را به آسانی روی نگهدارنده گذاشته و در زاویه‌های دلخواه مورد نیاز آزمایش، چرخاند.

جهت تهیه قطعات به سایت lasersara.ir مراجعه فرمایید.

ملاحظات استفاده:

–       برای استفاده از این قطعه، می‌توانید از نگهدارنده مربوطه استفاده کنید.

–       چون این نگهدارنده دارای آهنربا است، در صورت داشتن هرگونه معذوریت احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       سطح قطبشگر خش‌پذیر است پس ضمن آنکه جلوی نشستن گرد و غبار روی آن را بگیرید، آن را با دقت و فقط با دستمال نرم و بدون وارد کردن فشار به قطعه تمیز کنید.

نمونه آزمایش‌هایی که از این قطعه استفاده می کند:

قطبشگر قطعه‌ای است که نور را قطبیده می‌کند و یا می‌تواند نور قطبیده را تشخیص دهد. از آنجا که چشم انسان به قطبش نور حساس نیست، چشم می‌تواند با کمک قطبشگر آن را تشخیص دهد. در نتیجه در کلیه آزمایش‌هایی که با نور قطبیده سروکار داریم این قطعه قابل استفاده است.

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با