سه رنگدانه کوچک

دانستن رنگ‌های Y,M,C و K

چگونگی تعامل نور و رنگ را با روی هم قرار دادن طلق‌های شفاف به رنگ‌های فیروزه‌ای[1]، ارغوانی[2]، زرد و سیاه، بررسی کنید.

 

 

مواد و ابزار مورد نیاز:

  • طلق شفاف قابل استفاده در چاپگر،
  • چاپگر رنگی با قابلیت چاپ روی طلق،
  • یک منبع نور روشن مانند لامپ، پروژکتور یا نور روز از پنجره.

 

دستورالعمل ساخت:

روی هر تصویر زیر کلیک کنید و یک کپی رنگی از هر تصویر را روی یک برگ جداگانه از طلق شفاف چاپ کنید. (توجه: احتمالاً شما باید ورق‌ها را به صورت دستی در پرینتر خود وارد کنید). اگر چاپگر شما قادر به چاپ روی طلق نیست، ممکن است لوازم التحریری محله شما بتواند این تصاویر را بر روی طلق شفاف برایتان چاپ کند.

اختیاری: می‌توانید مجموعه‌ای از تصاویر را (چند تصویر در یک برگه) چاپ کنید.

آزمایش را انجام دهید و توجه کنید:

 

  • طلق‌های فیروزه‌ای، زرد، ارغوانی و سیاه را روی هم قرار داده و روبروی منبع نور نگه دارید. (هرگز به صورت مستقیم به خورشید نگاه نکنید!) چه می‌بینید؟
  • ترکیبات مختلف طلق‌ها را روی هم قرار دهید. حالا چه می‌بینید؟ دسته چهارتایی طلق‌ رنگی را با طلق تمام رنگ مقایسه کنید.
  • اختیاری: اگر به پروژکتور آموزشی یا بالاتاب [3] دسترسی دارید، ترکیبات مختلف از طلق‌های شفاف رنگی را روی پرده نمایش دهید. ( تصویری از پروژکتور آموزشی یا بالاتاب در تصویر زیر مشاهده می‌شود.)

چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه نور سفید حاوی رنگ‌های رنگین‌کمان است، اما چشمان ما فقط به نور قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) حساس است. مغز شما توسط این سه رنگ تحریک شده و تمام رنگ‌های دیگر را بر اساس نسبت قرمز (R) به سبز (G) به آبی (B)  تفسیر می‌کند. چون مغز انسان فقط این سه رنگ از نور را پردازش می‌کند، بنابراین می‌توان نور سفید را به عنوان ترکیبی از RGB توصیف کرد.

قرمز، سبز و آبی به عنوان رنگ‌های اصلی نور شناخته می‌شوند. ترکیب دو رنگ از سه رنگ اصلی نور، باعث ایجاد رنگ‌های ثانویه نور می‌شود. رنگ‌های ثانویه نور فیروزه‌ای، ارغوانی و زرد است. در چاپ، مخفف فیروزه‌ای C، ارغوانی M، و زرد Y است.

معمولاً از سیاه برای پیوستگی میان فیروزه‌ای، ارغوانی و زرد، برای تهیه جزئیات تصویر استفاده می‌شود.

 در چاپ، مخفف سیاه K است – K مخفف کلیدKey)) یا کلید رنگی است. (همچنین K برای رنگ سیاه (Black) به کار می‌رود تا با رنگ آبی (Blue) اشتباه نشود.) ممکن است حروف اول این رنگ‌ها، CMYK، را در محصولات و فرآیندهای مرتبط و یا روش‌های مختلف چاپ، ببینید.

رنگ‌های ثانویه نور، همان رنگ‌های اصلی رنگدانه‌ها یا رنگ‌ها هستند (نه قرمز، آبی و زردی‌ که بسیاری از مردم آموزش دیده‌اند). اگر نور سفید با رنگ‌های اصلی رنگدانه‌ها در تعامل باشند، رنگ‌های اولیه نور حذف می‌شوند.

مواد چاپی، مانند طلق‌های موجود در این فعالیت‌، برای تولید بسیاری از رنگ‌های دیگر، از توانایی CMYK در جذب یا فیلتر کردن رنگ‌های RGB، استفاده می‌کنند. به این اصل، تفریق رنگ گفته می‌شود (پرینتر شما از رنگدانه‌های CMYK و تفریق رنگ، برای ایجاد تصاویری که چاپ می‌کنید، استفاده می‌کند).

 

هنگامی که نور سفید از طلق با تصویر رنگی عبور می‌کند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

طلق‌هایی که برای این فعالیت چاپ کرده‌اید، دارای مناطقی است که با جوهر (رنگدانه‌های فیروزه‌ای، ارغوانی، زرد یا سیاه) پوشانده شده است و سایر مناطق، بدون پوشش و یا بدون رنگ هستند. مقدار رنگدانه، روی رنگ و شدت نوری که از آن عبور می‌کند، تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، اگر یک برگه فیروزه‌ای را جلوی نور نگه دارید، تمام رنگ‌های نور سفید از مناطق شفاف یا بدون پوشش عبور می‌کنند. با این حال، در بخش‌هایی از برگه که رنگدانه فیروزه‌ای با شدت بیشتری پوشش داده شده است، تقریباً تمام نور قرمز را مسدود خواهند کرد. اگر برگه ارغوانی را جلوی نور نگه دارید، نور سبز مسدود خواهد شد. برگه زرد، نور آبی را مسدود می‌کند.

 

اگر دو لایه طلق روی هم قرار گیرند، ممکن است رنگ‌های اصلی نور ظاهر شود. به عنوان مثال، اگر یک قسمت کاملاً رنگی از طلق فیروزه‌ای در برابر یک قسمت کاملاً رنگی از طلق زرد نگه داشته شود، فقط نور سبز دیده می‌شود. این امر به این دلیل است که فیروزه‌ای، نور قرمز را کم می‌کند و زرد، نور آبی را کم می‌کند، و فقط اجازه عبور نور سبز را می‌دهد.

 

هنگامی که تمام طلق‌های CMYK، روی هم قرار می‌گیرند، بسته به اینکه به چه جایی از طلق نگاه می‌کنید، رنگ‌های مختلف و شدت‌های مختلفی از نور سفید کم می‌شود. این به شما امکان می‌دهد تا از ترکیب‌های مختلف CMYK، تعداد نامحدودی از رنگ‌ها را بسازید.

 

در ادامه:

CMYK ، رنگ‌هایی هستند که در چاپ نیز استفاده می‌شوند!

اگر لایه‌های طلق CMYK خود را روی هم قرار دهید و آن‌ها را در بالای یک کاغذ سفید قرار دهید، باز هم یک تصویر کاملا رنگی خواهید دید. حال تصور کنید که می‌توانستید طلق را حذف کنید اما رنگدانه‌های CMYK  روی کاغذ سفید باقی می‌ماندند. شما هنوز هم یک تصویر کاملا رنگی مشاهده می‌کنید. این امر به این دلیل است که نور سفید به رنگدانه‌ها و کاغذ برخورد می‌کند و قبل از رسیدن به چشم شما، به صورت انتخابی جذب و بازتاب می‌شود.

فرآیندی که چاپگرها برای ساختن یک تصویر کاملا رنگی با فیروزه‌ای، ارغوانی، زرد و سیاه استفاده می‌کنند، چاپ چهار رنگ [4] یا تفکیک چهار رنگ[5] نام دارد.

روزنامه‌ها در فرآیند چاپ از CMYK استفاده می‌کنند. در پایین بعضی از روزنامه‌ها، می‌توانید این الگوی تفکیک رنگ را پیدا کنید:

 

 آزمایش‌های مرتبط:

 

[1] Cyan

 [2] Magenta

[3] overhead projector

 [4] four-color printing

[5] four-color separation 

ارتباط با بخش

از متخصص نور بپرس

در این بخش می توانید سؤالات خود را در رابطه با نور و لیزر بپرسید تا متخصصین به آن‌ها پاسخ دهند

لینک ارتباط مستقیم با